Další radostnou událost ohlásila Zoologická a botanická zahrada města Plzně. Po rysech, zebře, kapybarách a jiných přírůstcích přišla další chovatelská radost v expozici zubrů. Sameček zubra evropského se narodil poslední květnový den.
„Matkou je čtyřletá samice Onara, která se narodila v Plzni a otcem pětiletý samec Omar, kterého jsme si dovezli z Olomouce. Jde již o sedmnácté mládě tohoto druhu narozené v Plzni. Současné stádo tvoří chovný pár s mládětem a stará samice Radbuza. Mládě je poprvé druhou generací v Plzni,“ sdělila Miroslava Palacká.
Zubry evropské chová plzeňská Zoo od roku 1997. Původnímu páru Cvarce a Cvukovi, pocházejícímu z chomutovského zooparku, se u nás narodilo šest mláďat. Cvuka nahradil v roce 2014 samec Arbo, narozený v holandském Amsterodamu.
„Cvarka se u nás dožila požehnaného věku dvaceti pěti let. Poslední mládě se jí narodilo ve dvanácti. Arbo uhynul náhle v osmnácti letech, jeho poslední potomek, samice Onelina se narodila sedm měsíců poté. Také druhá chovná samice Radbuza, nyní seniorka, se dožila na zubry extrémně vysokého věku – 20 let,“ doplnil informace Mgr. Martin Vobruba, tiskový mluvčí zahrady.