Domů / Plzeňský rozhled / Plzeňský kraj chce rozvíjet potenciál talentovaných žáků

Plzeňský kraj chce rozvíjet potenciál talentovaných žáků

Data z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro ČR uvádějí, že v populaci v rámci republikového průměru máme 1,3 % nadaných žáků. Zatímco v Jihomoravském kraji je však evidován jejich podíl ve výši 3,4 %, v Plzeňském kraji je to pouze 0,6 – 0,9 %. Je tedy jasné, že toto téma je velice aktuální a značný počet talentů se zřejmě nedaří odhalit a rozvíjet. Proto je třeba jednat.

Plzeňský kraj je inovativním a atraktivním regionem, jehož rozvoj v oblasti vědy a inovací řídí Regionální inovační strategie. Právě na tuto oblast se intenzivně soustředí expertní tým v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje II. Tvoří ho především schopní a kreativní lidé, kteří se rozhodnou s regionem svázat svou budoucnost, a to jak na úrovni podnikání, tak například studia. Podpora talentů již na základních a středních školách pomáhá žákům a jejich rodinám zvládnout a systematicky rozvíjet svůj talent. Pro region pak vytváří potenciál vysoce kvalifikovaných pracovníků, lékařů či vědců.

Expertní tým se v posledních měsících soustředil na zjištění skutečného stavu podpory talentovaných žáků, schopnosti škol a pedagogů talenty najít a nastavit správnou formu rozvoje a využití zkušeností organizací poskytujících neformální vzdělávání. Na základě analýzy by měla vzniknout strategie podpory nadání v regionu a soubor inspirativních příkladů pro pedagogy a rodiče, jak výjimečný talent poznat, jak jej bezproblémově a efektivně rozvíjet a jak čelit případným potížím.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …