Domů / Plzeňský rozhled / Po Praze máme nejvíce cizinců na počet obyvatelstva v Plzeňském kraji

Po Praze máme nejvíce cizinců na počet obyvatelstva v Plzeňském kraji

Víte, že více než polovina cizinců z celkového počtu v kraji žila v uplynulých dvou letech na území okresu Plzeň-město (51,2 %). V celém kraji došlo ke zvýšení počtu cizinců dokonce o 85,4 % oproti roku 2021, nejvíce pak na Klatovsku (o 104,3 %) a Tachovsku (o 103,2 %).

K nárůstu došlo ve všech sedmi okresech kraje, nejméně, ale stále výrazně, se počet cizinců meziročně zvýšil na Rokycansku (o 67,2 %). Ve všech okresech dominovali v roce 2022 Ukrajinci, nejvyšší podíl Ukrajinců na všech cizincích daného okresu byl zaznamenán v Plzni-městě (65,9 %), na Rokycansku a Tachovsku (shodně 64,8 %). Na druhé místo se u pěti okresů zařadili Slováci, jejich nejvyšší podíl na všech cizincích okresu byl zaznamenán v okrese Plzeň-sever (14,8 %). U dvou okresů převažovali po Ukrajincích cizinci vietnamské národnosti (Domažlice 22,2 % a Tachov 10,9 %).

ilustrační foto

Podíl cizinců na obyvatelstvu Plzeňského kraje má rostoucí trend, region se hodnotou 13,3 % zařadil na druhé místo v ČR hned po Praze. Oproti roku 2021 se podíl cizinců na obyvatelstvu kraje významně zvýšil (o 5,8 p. b.), přičemž celkový počet cizinců meziročně vzrostl o 37 214 osob, tj. o 85,4 %. V mezikrajském porovnání jsme se zařadili na osmou pozici, nejvýraznější nárůst byl zaznamenán na Vysočině (o 121,0 %) a nejnižší v Praze (o 46,2 %). Nejvíce se cizinci v Plzeňském kraji na obyvatelstvu daného okresu celkem podíleli v okresech Plzeň-město (20,5 %) a Tachov (19,8 %).

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …