Domů / Plzeňský rozhled / Po stopách pochodů smrti vězňů koncentračních táborů

Po stopách pochodů smrti vězňů koncentračních táborů

Také letošní pochod po stopách  transportů smrti se uskuteční v Tachově, a to v sobotu  30. dubna  2022. Účastníci vyjdou v 9.30 od tachovské Mohyly, pokračovat budou až do Dolů u Boru.

Na trase účastníci odhalí nové infopanely „Pochody smrti na Tachovsku“, jež se díky obcím, vstřícnosti a ochotě zastupitelů daří postupně realizovat. V místech hromadných hrobů, kde byli vězni zavražděni, se podařilo zjistit některá jména obětí, která budou na místě  přečtena.

Město Tachov drží smutný primát v největším počtu obětí pochodů smrti. Na bývalém židovském hřbitově bylo upáleno na 600 vězňů z transportu smrti z KT Buchenwald. V tachovské Mohyle leží dalších 232 obětí po válce exhumovaných z okolí. Letos si opět připomeneme pochody smrti z Lengenfeldu a Zwickau, poboček KT Flossenbürg. Jak doložil tachovský badatel a dokumentarista František Soukup, byli vězni ve dnech 22. – 23. dubna 1945 hnáni z Tachova, před Lesnou se vydali lesem na Maršovy Chody, Staré Sedliště, někteří došli až do Dolů u Boru. Více než 100 jich  bylo cestou ubito. Byli nalezeni v hromadných hrobech na trase, v září 1946 exhumováni a pochováni v Tachově u Mohyly.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Úpravy sítí pro připojení obnovitelných zdrojů si vyžádají miliardy korun

Do své distribuční soustavy letos investuje společnost ČEZ Distribuce  rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší …