Domů / Plzeňský rozhled / Po stopách pochodů smrti vězňů koncentračních táborů

Po stopách pochodů smrti vězňů koncentračních táborů

Také letošní pochod po stopách  transportů smrti se uskuteční v Tachově, a to v sobotu  30. dubna  2022. Účastníci vyjdou v 9.30 od tachovské Mohyly, pokračovat budou až do Dolů u Boru.

Na trase účastníci odhalí nové infopanely „Pochody smrti na Tachovsku“, jež se díky obcím, vstřícnosti a ochotě zastupitelů daří postupně realizovat. V místech hromadných hrobů, kde byli vězni zavražděni, se podařilo zjistit některá jména obětí, která budou na místě  přečtena.

Město Tachov drží smutný primát v největším počtu obětí pochodů smrti. Na bývalém židovském hřbitově bylo upáleno na 600 vězňů z transportu smrti z KT Buchenwald. V tachovské Mohyle leží dalších 232 obětí po válce exhumovaných z okolí. Letos si opět připomeneme pochody smrti z Lengenfeldu a Zwickau, poboček KT Flossenbürg. Jak doložil tachovský badatel a dokumentarista František Soukup, byli vězni ve dnech 22. – 23. dubna 1945 hnáni z Tachova, před Lesnou se vydali lesem na Maršovy Chody, Staré Sedliště, někteří došli až do Dolů u Boru. Více než 100 jich  bylo cestou ubito. Byli nalezeni v hromadných hrobech na trase, v září 1946 exhumováni a pochováni v Tachově u Mohyly.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Stezka Perličky víly Terezky láká na nové prvky i v lese Obecníku

Už v roce 2017 vybudovalo město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku další atraktivní cíl rodinné turistiky, …