Domů / Plzeňský rozhled / Podpora podnikání by měla vždy reflektovat skutečné potřeby lokality

Podpora podnikání by měla vždy reflektovat skutečné potřeby lokality

Peníze daňových poplatníků musí být využívány smysluplněji, říká předseda Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje Ing. Mgr. Pavel Karpíšek  Co aktuálně nejvíce trápí podnikatele v Plzeňském kraji?

Samozřejmě se jedná zejména o dlouhodobý nedostatek především kvalifikovaných pracovních sil. Situace je již opravdu kritická. Zaměstnanci chybí v podstatě napříč všemi obory. Dále podnikatele trápí zbytečná a stále narůstající byrokracie, mnohdy hraničící se šikanou.

Firmy často řeší nedostatek pracovních sil pomocí agentur a zahraničních zaměstnanců…
Tuto problematiku vnímám jako zástupce hospodářské komory, ale také jako starosta. Toto řešení každopádně nepovažuji za šťastné. Finanční přínos pro region je totiž minimální, zatímco se zvyšuje zátěž pro obce a zhoršuje bezpečnostní situace. Proto  intenzivně pracujeme na projektu, který by umožnil problematiku zahraničních zaměstnanců alespoň částečně řešit. Příčina problému je ale principiální a musí se řešit na celostátní úrovni, stávajícími nesmyslnými investičními pobídkami, které přinášejí jen nové montovny  počínaje a zákonem o agenturním zaměstnávání konče.

Co tedy dělat jinak?
Předně by měly být peníze daňových poplatníků využívány smysluplněji. Podpora podnikání by měla vždy reflektovat skutečné potřeby lokality. Měla by se podporovat pracovní místa, která jsou prospěšná pro místní komunitu, tedy například služby a řemesla přímo v obcích, nikoli záměry, která místním obyvatelům přinášejí víc problémů než užitku, a o která vlastně ani nikdo nestojí.

Co konkrétně v této problematice dělá RHK PK?
Aktuálně testujeme inovativní řešení na podporu místního podnikání v periferních oblastech Plzeňského kraje, které nejvíce trpí úbytkem služeb a vylidňováním. Pokud se tento přístup osvědčí, chceme ho přenést také do dalších částí  regionu. Dlouhodobě se věnujeme také podpoře technických oborů a řemesel. V listopadu například spolupořádáme unikátní dvoudenní festival práce a vzdělávání „Posviť si na budoucnost“.
V neposlední řadě usnadňujeme podnikům cestu k dotacím, protože administrativa, která je s dotacemi spojená, řadu firem spolehlivě odrazuje. Vhodným řešením se ukázal být model, kdy veškerou administrativu zajištuje RHK PK a firmy pouze odebírají projektové služby. I zde se zaměřujeme pouze na projekty, které jsou potřebné a prokazatelně přínosné pro firmy i region.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …