Domů / Plzeňský rozhled / Podzim pod Zelenou horou s turisty z Nepomuku

Podzim pod Zelenou horou s turisty z Nepomuku

Všichni příznivci turistiky i ostatní, kterým není cizí pojem turistika a pochodování v přírodě po dané trase, rezervujte si tento „posvícenský“ víkend na tradiční dvoudenní akci Podzim pod Zelenou horou, kterou připravili turisté a pionýři z Nepomuka na jižním Plzeňsku. 

Začíná se v pátek 14. října odpoledne, pro mnohé muže, ale i celé rodiny, tolik oblíbeným Pivním pochodem, který se stal symbolem toho, co zúčastnění dokáží překonat. Trasa dlouhá skoro 10 km, za tmy, někdy i deště a zimy, a přitom ještě navštěvovat určené hospody, hospůdky a osvěžovny, samozřejmě i s tajnou kontrolou, není žádná procházka růžovou zahradou. A přitom to každoročně na 200 pochodníků dokázalo.

„Startujeme v pivovaru Zlatá kráva od 16.00 hodin až do 18.00 hodin a přes všechna ta, dle vlastního uvážení, zastavení vás všechny budeme očekávat do 23.00 hodin v místní Sokolovně. Sobota 15. října – den vlastního 41. ročníku pochodu Podzim pod Zelenou Horou, jehož trasy se neustále mění, nám i tentokrát přinesl překvapení a pro mnohé potěšení v podobě použití autobusu k odvozu na trasy. Každý si bude moci vybrat ze šesti tras pěších a tří cyklotras dle svých sil, možností, chuti i nálady, každý podle svého gusta,“ uvedla Helena Sedláčková za Klub českých turistů Nepomuk.

Všechny trasy pochodu startují ze Sokolovny Nepomuk od 7.00 hodin do 9.30 hodin. Cíl   je do 18.00 hodin tamtéž. Ale jenon trasa 50 km odtud odchází, na ostatní trasy odvezou autobusy turisty do Nehodíva, odkud půjdou přes Pohoří, kolem domku u Primasů, na kterém je pamětní deska, že zde přespal na své poslední cestě do Plzně náš velký dramatik Josef Kajetán Tyl. Nadále pak půjdou všichni společně na Velký kámen až na rozcestí nad Neurazy, kde se odpojí trasa 15 km, která dále půjde přes Kozlovice až na vrchol Šibenice, kde se napojí na dětskou trasu, a dále do Nepomuka. Ostatní půjdou přes Neurazy a Vojovice do Žinkov – kratší trasa 25 km po žluté turistické značce a naučné stezce Klejnot až na kemp Nový rybník, odtud na Poustevnu a přes Červený most do cíle. Delší trasa 35 km pokračuje přes Svárkov, Jarov, Chvostuli a Klášter až do cíle v Sokolovně Nepomuk.  

Dětská trasa v délce 6 km, tzv. Toulavý kočárek, – rodinná turistika, kterou zajistil jako vždy Pionýr Nepomuk pod vedením Aleny Březákové. Ta je určena převážně pro rodiče, prarodiče s kočárky i bez nich, hlavně s dětmi, které si cestou mohou vyzkoušet své schopnosti při různých hrách, soutěžích, kvízech i hádankách, při nichž se jistě pobaví i dospělí, prostě každý si tu najde to své.

Cyklotrasy v délce 35, 50 a 77 km kopírují dle možností pěší trasy a končí stejně   v Sokolovně Nepomuk. Zde na všechny už budou čekat kromě diplomů i tolik očekávaný, dnes už tradiční, čerstvý chléb se sádlem, škvarky a dobrý čaj. Dále bude možnost zakoupení nových, ale i starších vizitek pochodů i nového odznaku WWD a dalších suvenýrů. Jako voňavá a chutná inspirace je pro turisty připravena výstava XVII. Nepomucká hnětýnka na Staré poště.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …