Domů / Plzeňský rozhled / Pozor! Špičácký areál zahájí každodenní provoz už 15.června

Pozor! Špičácký areál zahájí každodenní provoz už 15.června

V sobotu 15.června začne jezdit lanovka na vrchol Špičáku každý den až do 15. září. Je s tím  spojeno například i otevření turistických tras na ledovcová jezera (Černé a Čertovo včetně cesty na Rozvodí), což jsou tradiční cíle většiny turistů. V období od 15. června do 15. září středisko funguje od 9 do 17 hodin, v pátek a v sobotu až do 18 hodin.

Areál připravuje ještě letos (zhruba v září) instalaci dvou nových dalekohledů na ochozu špičácké rozhledny, které ještě vylepší pozorování ať už alpských vrcholů nebo scenérií směrem do údolí řeky Úhlavy (směr Klatovy, Plzeň). Poblíž rozhledny se také vybuduje nové sociální zařízení pro veřejnost. „Půjde o přírodní WC, jehož umístění na vrcholu Špičáku, kde dosud chybělo, doporučila i nová studia EIA. Využitelné by mělo být už letos v zimě a všem turistům bude k dispozici zadarmo,“ říká provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Středisko získalo na nové toalety finanční příspěvek z fondu životního prostředí a na pořízení dalekohledů spolupracuje se sítí národních geoparků v ČR. V souhrnu přijdou obě tyto novinky na milion korun včetně vlastního spolufinancování. Celkové investice do letošního léta (mimo výše uvedené se ještě jedná o modernizace tras bikeparku a jeho zázemí nebo pořádání mezinárodních cyklistických závodů) pak dosahují dva miliony korun.

Hned následující týden, v sobotu 22. černa, se tady koná Summer start party včetně koncertů tří kapel – dvou českých (Lusky a Acid Row) a jedné německé (Swallows Rose). Hrát budou postupně od 19 do 22 hodin v prostoru u lanovky. V průběhu dne si jezdci i diváci užijí atraktivní dovednostní soutěže (skok do Big Air Bagu a Bunnyhop = skok na kole do výšky).

Mimo bikepark, čtyřsedačkovou lanovku pro pěší i cykloturisty či rozhlednu mohou návštěvnici Ski & Bike Špičák ještě využívat:

  • Naučné stezky pro pěší turisty. Datlíkova stezka vede od rozhledny na vrcholu Špičáku k Rozvodí (linie jednoho ze tří hlavních evropských rozvodí mezi Černým a Severním mořem/Labem a Dunajem) a dál k Černému jezeru. Trasa dlouhá 4 km vede místy spojenými s jednou historickou etapou ČR – kopíruje totiž linii státní hranice bývalého Československa do roku 1989, kdy nás od tehdejší svobodné Evropy oddělovaly ostnaté dráty. Turisté pak doputují stezkou „Po stopách zajíce“ (je zhruba stejně dlouhá = 4 km) k druhému z jezer – Čertovu. Na všechny děti čeká po návratu do areálu po odevzdání kvízů z jedné či druhé trasy odměna.
  • U rozhledny se objeví tři nové info panely popisující geomorfologii zdejších hor. Budou opatřeny QR kódy pro získání širších informací (spolupráce se společností Amazoneta).
  • Letní půjčovna kol v areálu má široký výběr. Mimo speciálů pro downhill nabízí též klasická horská kola (včetně dětských) nebo elektrokola. Poblíž lanovky je též dětské hřiště.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Jedině do Plzně přiveze LUCIE show z O2 areny!

Bude to na nějakou dobu poslední open air vystoupení nejslavnější české kapely Lucie, která se …