Domů / Plzeňský rozhled / Prazdroj zvyšuje kapacitu výroby prémiového ležáku Pilsner Urquell

Prazdroj zvyšuje kapacitu výroby prémiového ležáku Pilsner Urquell

Zvýšit  výrobu  prémiového piva Pilsner Urquell se rozhodl Plzeňský Prazdroj. Pivovar investoval do nových technologií celkem 280 milionů korun a výrobní kapacitu ležáku díky nim rozšiřuje téměř o třetinu na více než 88 tisíc hektolitrů piva týdně, respektive 3,5 milionu hektolitrů ročně.  Rozšířením výroby pivovar reaguje na rostoucí poptávku po Pilsner Urquell. Jen v loňském roce vzrostly prodeje originálního plzeňského ležáku v Česku o více než 7 procent, v zahraničí ho pak lidé poprvé vypili přes jeden milion hektolitrů. Nová investice umožní Prazdroji zároveň zvýšit export na nové trhy, zejména v Asii.

Větší část z celkové investice 280 milionů korun – cca 160 milionů korun, směřovala do rozšíření varny. Její součástí je nová vystírací káď, dva měděné rmutovací kotle, scezovací káď a mladinová pánev. Zbytek peněz byl využit na nákup a instalaci deseti nových cylindrokonických tanků, v nichž bude Pilsner Urquell kvasit a zrát. Pro investici se Plzeňský Prazdroj rozhodl na jaře loňského roku, tedy v době převzetí japonskou pivovarnickou společností Asahi.

„Nový akcionář nám dal plnou podporu. Jeho záměrem je posilovat prodeje nejsilnějších značek. Pilsner Urquell je naší vlajkovou značkou a poptávka po ní stále roste. Práce se začaly na podzim loňského roku a byly dokončeny koncem letošního dubna. V současné době začínáme s plnou výrobou,” komentuje generální ředitel Plzeňského Prazdroje Grant Liversage.

Instalace nové technologie vyžadovala pečlivou práci mnoha expertů. „Opravdovým oříškem bylo usazení nové scezovací kádě. Nerezová nádoba má ve svém průměru 10 metrů, váží přes 45 tun a řadí se tak mezi největší scezovací kádě v celé zemi. Podobně náročná byla i práce s cylindrokonickými tanky. Ty cestovaly na lodích po moři, poté po Labi, odkud byly na specializovaných nákladních vozidlech převezeny do Plzně. Když jsme je v pivovaru přesunovali pomocí speciálních podvalníků, měli jsme mezi budovami na každé straně jen několik centimetrů místa. Obří jeřáby potom tanky usadily na konstrukci budovy. Bylo krásné počasí a přihlížejícím se naskytl nevšední pohled na obrovské nádoby vážící 23,5 tuny, jak se vznáší nad budovami pivovaru,“ vzpomíná projektový manažer Tomáš Kosmák.

Po instalaci nové technologie začala v Prazdroji na přelomu dubna a května testovací výroba. Vyladění technologie bylo velmi náročné a vyžádalo si několik týdnů testování.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejvíce trestných činů v kraji bylo v okrese Plzeň-město – 45,9 %

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 registrováno méně trestných činů než v předchozím roce. Nejvýraznější trestná činnost …