Domů / Plzeňský rozhled / Překoná výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky loňský rekord?

Překoná výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky loňský rekord?

Právě dnes končí  tradice a solidarita, kterou všichni známe jako Tříkrálovou sbírku. Tři králové vyrazili v letošním roce na koledu ve dnech 1. – 14. ledna 2024. Navázali tak na starou kolednickou tradici a v české novodobé historii ji už po 24. pořádala Charita Česká republika. Jde o největší pravidelnou sbírkou pro potřebné u nás. V loňském roce dokonce dosáhla svého rekordu.  A co vlastně znamená zkratka K+M+B?

Hlavní způsob koledování byl tradičně od domu k domu, kdy za zpěvu koledy „My tři králové jdeme k vám“ psali tři králové   na futra dveří či vrátka K+M+B 2024. Písmena značí jak jména králů Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se přišli poklonit Ježíškovi k jesličkám, tak i význam požehnání: „Christus mansionem benedicat,“ neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“ Koledníci s sebou nosí svěcené křídy, a tak se toto požehnání předává od biskupa či kněze až k samotnému dárci.

Jak jsou využívány peníze z Tříkrálové sbírky? Celých 65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám a dalším koledujícím organizacím, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve dvou krajích), 10 % připadá na rozvojové projekty v zahraničí (v případě plzeňské diecéze jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % připadá na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.

tříkrálová sbírka – charita

Koledující pomáhající organizace předem formulují záměry své pomoci, které jsou pak schvalovány diecézní tříkrálovou komisí, v jejímž čele stojí Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský a současný prezident Diecézní charity Plzeň. Záměrů je pro 24. ročník sbírky připraveno více než 50 a jsou zveřejněny jak na webu Diecézní charity Plzeň, tak na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz. Ze zdrojů Tříkrálové sbírky jsou pak podpořeny vybrané charitní sociální služby, starající se například o lidi s různými handicapy, seniory s omezenou soběstačností, dlouhodobě nemocné, lidi bez domova, matky s dětmi v tísni, děti a mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí a mnohé další.

Tříkrálová sbírka v roce 2023 dosáhla svého rekordu výtěžkem ve výši téměř 166 milionů korun. V Diecézi plzeňské, rozkládající se na většině Plzeňského a Karlovarského kraje, se vykoledovalo skoro 7 milionů korun. Letošní výsledek je nutné teprve spočítat.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …