Domů / Plzeňský rozhled / Přes řeku Berounku s přívozem Darová i s permanentkou

Přes řeku Berounku s přívozem Darová i s permanentkou

Přívoz je jedinou možností, jak se z oblasti Radnicka na Rokycansku nejkratším způsobem dostat do Nynic, do Třemošné nebo dalších plzeňských částí, jakými jsou Košutka či Lochotín. K přepravě ho využívají lidé, osobní i nákladní automobily, motocykly nebo kola.  

Přívoz Darová u Břas

Přívoz spojuje vesnici Darová (část obce Břasy na Rokycansku) na pravém břehu  řeky Berounky s levým břehem, kde se ve vzdálenosti asi 1 km od přístaviště nachází vesnice Nynice (část obce  Hromnice na severním Plzeňsku). Přívoz se nachází po proudu řeky asi 7 km pod přívozem Nadryby a v jeho prostoru je zakázáno koupání. Už nyní je možno si zakoupit permanentky. 

Pramice je vlečena na řetězech elektrickou kočkou, která se pohybuje po silném ocelovém laně napnutém mezi stožáry nad řekou. Přívoz je v provozu denně a celoročně, jeho vlastníkem je obec Břasy. Výjimkou v přepravě je jen nepříznivá situace, například povodně, sněhová vánice, bouřka, silný vítr nebo tající ledy. Přívoz se také nesmí provozovat za tmy. Převozní pramice uveze maximálně 8 tun nákladu.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …