Domů / Plzeňský rozhled / Prestižní ocenění za rovné odměňování žen a mužů získal Prazdroj

Prestižní ocenění za rovné odměňování žen a mužů získal Prazdroj

Plzeňský Prazdroj získal jako teprve druhá společnost v České republice prestižní mezinárodní ocenění Equal Salary Certification za stejné mzdové ohodnocení mužů a žen. Certifikaci uděluje švýcarská organizace EQUAL-SALARY Foundation na základě detailního auditu, který provádí poradenská společnost PwC. Prazdroj se tak nyní řadí mezi 150 společností s nejférovějším systémem odměňování na světě.

Férové podmínky pro zaměstnance, včetně rovného odměňování žen a mužů na stejných pozicích, jsou pro Prazdroj prioritou. I proto se tomuto tématu poslední roky aktivně věnuje. „Podpora rovných šancí pro ženy a muže je pro nás v Prazdroji i pro mě osobně velmi důležitá. Usilujeme o to, aby ženy měly ty nejlepší šance k dosažení svých kariérních cílů a naplňování svých ambicí. A rovné odměňování by mělo být naprosto přirozenou součástí přístupu moderních zaměstnavatelů ke svým zaměstnanců. Mám velkou radost, že prestižní certifikát potvrdil, že naše firemní kultura, procesy a skutečná mzdová praxe odpovídají našim závazkům v oblasti diverzity a rovnosti,“ říká generální ředitel Plzeňského Prazdroje Dragos Constantinescu.

V rámci auditu, který prováděla společnost PwC, se hodnotilo celkové nastavení odměňování mužů a žen. Prazdroj splnil několik konkrétních podmínek, zejména má nižší než pětiprocentní rozdíl v odměňování obou pohlaví na stejných pozicích. Hodnotila se také náročnost a komplexnost dané práce nebo délka pracovního poměru zaměstnance. Certifikace je tak mnohem přesnější než prostý procentuální rozdíl mezi průměrným výdělkem mužů a žen.  Platy žen a mužů v Česku na stejných pozicích, tak jak je počítají statistici, se přitom liší v průměru o 16,4 procenta, v celé EU je podle stejných dat Eurostatu rozdíl mezi oběma pohlavími v průměru 13 procent.

Plzeňský Prazdroj se vedle rovného odměňování soustředí také na diverzitu a zastoupení žen ve společnosti. Ve vrcholném vedení firmy mají ženy od letošního roku třetinové zastoupení, v managementu je pak 31 procent žen a jejich počty každoročně rostou.  Prazdroj se také snaží vytvářet takové podmínky, aby pomohl ženám lépe balancovat mateřství a kariéru.

„Dlouhodobě se rodičům snažíme vycházet vstříc různými formami zkrácených úvazků či flexibilní pracovní dobou tak, aby si mohli co nejpohodlněji sladit mateřské či rodičovské povinnosti s těmi pracovními. Při dřívějším návratu z rodičovské dovolené navíc mají možnost využít příspěvku na péči o dítě do 3 let. Zároveň usilujeme o to, aby neztráceli kontakt s pracovním světem, proto mají možnost odebírat interní novinky nebo se účastnit různých vzdělávacích programů,“ uvádí Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace Prazdroje.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Depresí častěji trpí ženy, u mužů mívá závažnější průběh

Třetí pondělí v lednu je známé také jako Blue Monday, údajně nejdepresivnější den v roce. …