Domů / Plzeňský rozhled / Příběhy šlechtického rodu Collalto z rokycanského archivu

Příběhy šlechtického rodu Collalto z rokycanského archivu

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech    zve na výstavu Z Trevisa do Brtnice – Příběhy šlechtického rodu Collalto ukryté v rokycanském archivu.  Začíná 8. února a končí 20. května 2022. Shlédnout ji můžete v hlavní budově muzea, nám. J. Urbana 141, Rokycany.

Výstava přibližuje dějiny italského rodu Collalto před příchodem na Moravu v 17. století, je tvořena 22 ks bannerů a doplněna o vzácné středověké i raně novověké písemnosti, které jsou uloženy v rokycanském archivu.

Jedná se o listiny z let 994 až 1549, které pocházejí z pera císařů Oty III. či Jindřicha VII. z roku 1312, papežů Evžena IV. z roku 1438 a Lva X. z roku 1515 včetně dochovaných olověných bul, či listinu francouzského krále Jindřicha II. z roku 1549. Tyto vzácné listiny byly do Čech přineseny italskými legionáři po skončení 1. světové války pravděpodobně  jako válečná kořist.

„A právě listina z roku 994 vydaná císařem Ottou III. pro Rambalda Collalta je vůbec nejstarší dochovanou pergamenovou listinou nacházející se v českých archivech. Z tohoto důvodu bude na výstavě prezentována její faksimile, originál této listiny bude vystaven výjimečně pouze v sobotu  12. 3. 2022 a ve čtvrtek 31. 3. 2022 v rámci komentovaných prohlídek výstavy,“ sdělila Stanislava Volková, dokumentátorka muzea.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …