Domů / Plzeňský rozhled / Přijďte s námi oslavit první máj v rozkvetlé zahradě

Přijďte s námi oslavit první máj v rozkvetlé zahradě

 May Day 2017, Let it Grow / Nechme je žít, růst …  

Letošní May Day se bude již druhým rokem zabývat pestrostí přírody kolem nás (biodiverzitou). Měli bychom se maximálně snažit o popularizaci potřeby zachování domácích a původních druhů, jak živočichů, tak rostlin. Měli bychom poukázat na úbytek druhů, na zavlečené a nepůvodní druhy a také na to, jaký vliv to vše má na zdravé ekosystémy. Získané finanční prostředky bychom měli použít na realizaci místních projektů. Letos tedy podpoříme projekty Ochrana chřástala polního v Plzeňském kraji, Talarak na Filipínách a Latifi v Íránu. 

Na osmi stanovištích budou vlastní projekty prezentovat školní kolektivy, nadšenci a ochranáři nejen z Plzeňského kraje. Na třech stanovištích se budeme věnovat obojživelníkům a životu ve vodních plochách, divokým včelám a příležitostem pro volně žijící živočichy, kteří mohou zimovat i na našich zahradách, pokud jim k tomu vytvoříme vhodné příležitosti. Šikovnost a adrenalin si budou moci hosté vyzkoušet u lukostřelců, kteří budou mít své stanoviště na louce před hlavní pokladnou. S námi tu budou také inženýři z Techmanie Plzeň. Interaktivní exponáty ve stanu se budou snažit návštěvníka přimět k inženýrskému způsobu myšlení a ukazovat, co skuteční inženýři řeší. Smyslem je, aby si lidé uvědomili, že náš svět je kompletně postaven inženýry a že práce v technických oborech je zajímavá a kreativní. Návštěvník bude exponáty manipulovat svým vlastním tempem a tím bude poznávat. Ve stanu budou vystaveny tyto exponáty:

  1.   Polarizované konstrukce- ukázka zatěžování materiálu
  2.   Hodiny- sestavování hodinového strojku
  3.   Zemětřesení- jak postavit dům, aby vydržel zatížení, i kdyby se pod ním třásla zem
  4.   Převody- hra se spojováním převodů

Hostem prvomájové akce bude zooložka Mgr. Hanka Svobodová ze Zoo Hodonín, která veřejnosti představí vlastní projekt na záchranu mořských želv.

 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …