Domů / Plzeňský rozhled / Přijďte si zaběhat okolo Světoviny, můžete i kolem Čertovky

Přijďte si zaběhat okolo Světoviny, můžete i kolem Čertovky

Nevíte, co je to Světovina? Ta čtěte dál, protože právě sem všechny zájemce zve město Zbiroh, a to už 8. května  v 8, 30 hodin, vybíhá se z  místního fotbalového hřiště.  Totiž  blízké okolí Zbiroha je doslova  poseto mnoha skalkami  a skálami. Některé z nich mají svá jména, jiné, ač také krásné,  zůstaly beze jmen.  A právě v pondělí 8. května si můžete vyjít nebo vyběhnout na dvě z těchto skal, které svá jména mají a jsou pod nimi    zaznamenány i na mapách.

Světovina

Jedná se o Čertovu skálu, které se říká Čertovka, a o skálu Světovinu. Ze Zbirožského náměstí se vydáte po červené TZ a ta vás provede okolo zámku na Švabín k restauraci Lesanka. Značka pokračuje směrem na Chotětín a nedaleko za bývalou “ liškárnou“   povede listnatým lesem přímo k první z nich, pod Čertovku. Výhledy jsou z ní omezené na jihozápad.

Od rozcestníku „Pod Čertovkou „můžete pokračovat po žluté TZ  pod skálu Světovinu. Zde je další rozcestník a žlutou TZ vystřídá  značka zelená, ta vede   vzhůru k vrcholu Světoviny (560mn.m.), dříve také zvané Světská skála. Zde je ukazován plochý kámen, který je označován jako slovanské obětiště. V některé literatuře se píše, že je zde slovanské pohřebiště. Kromě krásného výhledu nabízí Světovina ještě jednu legendu. Povídá se, že někde v okolí tohoto buližníkového suku je pod kamenem otesaným do jehlanu pohřben jeden ze švédských velitelů vojsk, která se v průběhu třicetileté války snažila dobýt hrad Zbiroh.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …