Domů / Plzeňský rozhled / Proměna lokality Plac pokračuje, opraven je další bytový dům

Proměna lokality Plac pokračuje, opraven je další bytový dům

Plzeň dokončila opravu domu na adrese Plachého 52. Pokračuje tak v přeměně dříve problémové lokality Plac v ulicích Korandova – Plachého, kterou odstartovalo v roce 2016. V září 2018 začalo občanům sloužit 50 bytů v Plachého ulici číslo 42, 44, 46 a 48 a nyní to bude dalších 14 bytů v Plachého 52. V lokalitě navíc připravuje projekt i Městský obvod Plzeň 3, jenž chce pokračovat v přeměně území vedle areálu škodovky, a to revitalizací vnitrobloku Korandova/Plachého.

Jak sdělil primátor města Plzně Pavel Šindelář,  Jedná se o bývalý objekt městské ubytovny se šesti nadzemními podlažími. Celkové náklady jsou 21,65 milionu korun včetně DPH. Vzniklo 14 nových samostatných bytových jednotek s vlastním příslušenstvím o dispozicích 1+kk, 2+kk a 3+kk.

„Před celkovou rekonstrukcí nebyl o byty v této lokalitě zájem. To se ale změnilo s celkovou proměnou oblasti, která ještě nekončí. V roce 2018 začalo sloužit celkem 50 bytů o rozloze 1+1 a 1+kk. Kromě bytů byly vybudovány v přízemí domů kancelářské prostory a komerční prostory pro prodejny. Náklady činily 44 milionů korun a město je zaplatilo ze svého rozpočtu. Nyní občanům začne sloužit dalších 14 bytů. Tím ale město s výstavbou bytů nekončí. Plzeň připravuje další stovky bytů ve 12 lokalitách. Pro některé z nich již máme vizualizace. Jsou to například dva bytové domy na Světovaru, dále zástavba proluky Na Jíkalce a zástavba proluky Plachého,“ vysvětlil David Šlouf, náměstek primátora Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem města.

Náměstek primátora David Šlouf kontroluje kvalitu vybavení

Celková přestavba Plachého 52 zahrnovala nejen uzpůsobení dispozice domu, ale také kompletní výměnu nevyhovujících stropních konstrukcí.  Při přestavbě byly vybudovány nové technické šachty, upravena elektro instalace, jsou nové podlahy, okna. Celý objekt je zateplen a má novou fasádu, která stylem a barevností zapadá k ostatním již rekonstruovaným domům. U hlavního vchodu ze dvora je nový výtah. Celý objekt je napojen na centrální zdroj vytápění. Všech 14 bytů je vybaveno kuchyňskými linkami. Byty 1+kk mají podlahovou plochu cca 25 m2, 2+kk cca 45 m2 a byty 3+kk cca 65 m.

V prvním nadzemním podlaží budou dva byty o dispozicích 2+kk, které budou sloužit k přechodnému ubytovávání. Budou určeny pro lidi, kteří se dostali do náhlé životní situace, kterou nejsou schopni řešit vlastními silami a potřebují bydlení na přechodnou dobu a čas k tomu, aby si našli nový domov. V průběhu bydlení jim bude nabízena podpora sociálních pracovníků magistrátního odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování tak, aby byl byt jen přechodným bydlením a co nejdříve se mohli stěhovat do nového trvalého bydlení. Tyto dva byty město vybaví i potřebným mobiliářem.

„Další čtyři byty s dispozicemi 1+kk a 2+kk umístěné v prvních dvou nadzemních podlaží budou obsazeny novými nájemci ve spolupráci s neziskovými organizacemi Naděje a Ledovec poskytujícími sociální služby v Plzni. Ty vyberou nové nájemce z řad svých klientů a budou je podporovat v zabydlení a v průběhu bydlení,“ dodal náměstek David Šlouf.

Ve třech zbylých podlažích vzniklo celkem osm bytů o dispozici 2+kk a 3+kk, které jsou vyčleněné pro mladé páry s dětmi a samoživitelky/e do dosažení 36 let věku. Z přihlášených zájemců s tzv. registrací na dostupné bydlení jsou v současné době, v rámci probíhajícího výběrového řízení, oslovováni potenciální budoucí nájemci těchto bytů. Měsíční nájemné v těchto bytech bude ve standardní výši 92,07 Kč za metr čtvereční.

Kuchyně v bytě 3+kk poskytuje standardní komfort, uvedl David Šlouf

„Kromě rekonstrukce domů v Plachého ulici město Plzeň v červenci tohoto roku zahájilo kompletní revitalizaci bytových domů Korandova 7, 9 a 11, kde vznikne celkem 39 bytů. Kromě bytů dojde ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 3 k modernizaci a rozšíření kapacity
16. mateřské školky. S dokončením oprav těchto domů počítáme ve druhé polovině příštího roku,“ uzavřel náměstek David Šlouf.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Stezka Perličky víly Terezky láká na nové prvky i v lese Obecníku

Už v roce 2017 vybudovalo město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku další atraktivní cíl rodinné turistiky, …