Domů / Plzeňský rozhled / První adventní sobota patří v knihovně dětem a pohádkám

První adventní sobota patří v knihovně dětem a pohádkám

Po celé České republice se v sobotu 2. prosince slaví Den pro dětskou knihu. Pestrý program pro rodiny s dětmi připravilo i několik provozů Knihovny města Plzně. Vánočně laděné dopoledne s pohádkou, písničkami nebo adventním tvořením čeká malé návštěvníky v hlavní budově a v borské, doubravecké a vinické knihovně. Vstup je pro všechny zdarma.

Připravili jsme čtení pro nejmenší děti s rodiči, setkání se spisovatelem Alešem Hejnou a jeho knížkou pohádek Z chlupaté deky nebo výtvarnou dílnu s ilustrátorkou Ester Tajrychovou a její sadou vánočních razítek,“ zve Kateřina Richtersová Smílková, vedoucí Obvodní knihovny Bory.

Na kreativní tvoření, pro změnu nad kresbami Heleny Zmatlíkové, se můžou děti těšit také v Knihovně Vinice. Vánoční vyrábění chystá i Obvodní knihovna Doubravka a Ústřední knihovna pro děti. V obou se navíc budete moci vánočně naladit s písničkami dětského pěveckého sboru, v ústřední knihovně čeká děti ještě zábavné povídání s autorkou a ilustrátorkou Eliškou Mauleovou. Začíná se v hlavní budově od 10, na Borech od 9:30 a v ostatních knihovnách od 9 hodin a končí se vždy před obědem ve 12 hodin, přijít je možné kdykoliv v průběhu celého dopoledne.

Podle výzkumu provedeného společností Scio a Národní knihovnou ČR má čtenářství na úspěch v životě větší vliv než rodina. Proto je důležité, aby rodiče u svých dětí již od útlého věku rozvíjeli vztah ke knížkám a čtení a nabízeli jim kvalitní literaturu. V tom jim může pomoci právě knihovna.

Den pro dětskou knihu už od roku 2007 každoročně organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Koná se vždy v sobotu před první adventní nedělí, aby zapadal do adventní, předvánoční nálady. Účastní se ho pokaždé kolem 120 knihoven z celé České republiky. Jeho cílem je propagovat důležitost četby a dětských knih a přilákat do knihovny děti i jejich rodiče. Pravidelné společné čtení nejen že rozvíjí fantazii, zlepšuje vyjadřovací dovednosti dětí a jejich schopnost soustředění, ale také posiluje blízké pouto mezi rodiči a dětmi a upevňuje jejich vzájemný vztah.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …