Domů / Plzeňský rozhled / První dáma české violy Jitka Hosprová a festival Procházky uměním

První dáma české violy Jitka Hosprová a festival Procházky uměním

Již 12. ročník kulturního projektu Procházky uměním, který se díky jeho zakladatele a ředitelce Jitce Hosprové těší velkému zájmu příznivců vážné hudby, zve 30. května na zahajovací Sukův komorní orchestr v plzeňské Velké synagoze. Dalších šest vystoupení  bude v Plzni a deset pak na severním Plzeňsku.

Jitka Hosprová

Festival se kromě špičkových hudebních interpretů, propojení mluveného slova a klasické hudby pro veřejnost i školy pyšní také přidanou charitativní hodnotou. Letošní sbírka bude věnována na podporu kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb.

Do regionu se Procházky uměním vydají celkem desetkrát: 1. června do Plas, 27. června do Dolní Bělé, 29. června do Kostelce u Nadryb,  6. července do Březína, 27. července do Štědré, 28. července do Skoků u Žlutic, 16. srpna do Nečtin, 24. srpna do Rabštejna nad Střelou, 6. září do Manětína a 14. září do Chyše.

Letošní výtěžek poputuje tradičně na Severní Plzeňsko, konkrétně na opravy kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Původně gotická stavba byla v 18. století přestavěna pravděpodobně barokním architektem Janem Blažejem Santini-Aichlem. Památkově chráněný kostel na okraji obce tvoří výraznou krajinnou dominantu.

Nyní je bohužel interiér kostela zdevastovaný a střecha není opatřena okapy, takže na řadě míst zatéká do krovu. Skupina místních obyvatel a chalupářů se snaží spolu s příznivci kultury kostel pořádáním hudebních a jiných kulturních akcí oživit a zachránit. Od roku 2022 se zde pořádá Noc kostelů, v roce 2023 místní po mnoha desítkách let obnovili pouť na svatého Jiří. Do komunitních akcí se pravidelně zapojuje farář z farnosti Dýšina P. Tomáš Kadlec.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …