Domů / Plzeňský rozhled / První projekce Finále začíná v sobotu snímkem Fanny a pes

První projekce Finále začíná v sobotu snímkem Fanny a pes

Filmový festival Finále Plzeň  a jeho letošní 33. ročník  přináší celou řadu atraktivních snímků. První projekce začíná v  sobotu už v 10.30 hodin v Malém sále Měšťanské besedy kresleným snímkem Fanny a pes:

Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela na prázdniny do Maďarska.  Na začátku školy se však Sophie do třídy nevrátí, uprchla s rodinou na Západ. Fany se ji vydává hledat, chce přece vrátit Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Napínavý, ale také laskavý animovaný film o revoluci očima dítěte nejen pro dětské diváky. 

Druhým filmem pro děti je pohádka Hodinářův učeň, Velký sál Měšťanské besedy od 11h
Pohádka o hrátkách osudu, který zastupují „tři sudičky“ – hodní bratři Rodovoj a Rodovít (Jaroslav Plesl a Václav Neužil) a jejich zákeřná sestra Lichoradka (Jana Plodková). Je to příběh o lásce, hamižnosti, lidské malosti, ale také o šikovnosti a odvaze hodinářského učně Urbana. Ten se musí vydat do světa hledat bájné hodinky, které dokáží varovat před smrtí. Urban překoná mnohé nástrahy, aby získal svou milou Lauru.
 
Tipy na sobotní filmové projekce pro dospělé diváky:

silent kino
Krajina ve stínu, Velký sál Měšťanské besedy, sobota 26.9. od 21h
režie Bohdan Sláma
Život na vsi v pohraničí probíhal vždy v pospolitosti, najednou ale přichází doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo Čech. Je potřeba zvolit, kdo ze sousedů je spojenec a kdo nepřítel. Marie je Češka, její muž Rakušan. Mají chalupu, pole, vychovávají syna a snaží se žít podle toho, co je správné. Sledují rostoucí nenávist lidí ve vsi, aby pak zloba dopadla i na ně samotné. 
Film přijede uvést Bára Poláková
 
Babylon + Dálnice, Malý sál Měšťanské besedy, sobota od 17h
sekce: Německé kino
Babylon: Jsou raná devadesátá léta a hranice se nedávno otevřely. Německá rodina jede na výlet do sousedního Česka. Čtrnáctiletý kluk je znuděný tím, jak si jeho rodiče nemají co říct, a tak sám bloumá po okolí. A potká dívku. Nemluví stejným jazykem, přesto si navzájem dokonale rozumí… Krátký film Sebastiana Sterna o tom, že někdy není třeba slov…
Dálnice: Bad Oeynhausen je lázeňské město v Severním Porýní-Vestfálsku a leží na trase, která spojuje Amsterdam, Berlín a Varšavu. A právě tady – v lázních – už 40 let chybí malý kousek dálnice. Celkem 25 000 vozidel tak den co den projíždí městečkem rychlostí 50 km/hod a zastaví se zde na semaforu, jediném mezi Varšavou a Amsterdamem. Dokument o Německu, malém člověku, byrokracii, politice a taky o normálním životě.
 
Trhlina, Malý sál Měšťanské besedy, sobota 26.9. od 20h
Podle úspěšného románu Jozefa Kariky natočil Peter Bebjak hororově mysteriózní příběh o pátrání po zmizelých v lesích pohoří Tribeč. 
Igor se dostane k vyklízení budovy bývalé psychiatrie. Objeví zde záznamy Waltera Fishera, jednoho z pacientů, který před 70 lety záhadně zmizel. Igor se pouští do pátrání a zjišťuje, že případ zdaleka není ojedinělý… Možná je to legenda, možná záměrná mystifikace, možná děsivá pravda…
 
Zločiny Velké Prahy, JoNáš v Měšťanské besedě od 20.30h
1. díl s názvem Dáma v studni
Nový desetidílný seriál České televize navazuje úspěch Četnických humoresek. V roce 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi okolními městy a obcemi – a vznikla Velká Praha. Pražská státní police začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Bystrý Inspektor Budík se elegantně brodí blátem předměstí, kde vyšetřuje případy inspirované skutečnými událostmi. V hlavních rolích Jaroslav Plesl a Jíří Langmajer.
 
V sobotu bude možné na festivalu Finále Plzeň potkat Báru Polákovou (Bábovky, Krajina ve stínu), Radku Třeštíkovou (Bábovky), režiséra Jiřího Havelku (Vlastníci), nebo Michaela Kratochvíla (Můj otec Kratochvíl), Janu Plodkovou (Bábovky, Hodinářův učeň), Petru Nesvačilovou (Bourák, Karel, já a ty), režiséra Slávka Horáka (Havel), Josefa Trojana (Šarlatán, Abstinent) a další…

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Ski&Bike Špičák dosáhl rekordní letní návštěvnosti

Letní provoz ukončí v sobotu 31. října. Lanovka pojede ještě na státní svátek 28.10 a oba …