Domů / Plzeňský rozhled / Pylony památníku Díky, Ameriko! čekají na slavnostní odhalení

Pylony památníku Díky, Ameriko! čekají na slavnostní odhalení

Žulové pylony památníku Díky, Ameriko!, byly ve středu 25. dubna osazeny na místo původního památníku na Americké ulici. Dodavatelská firma je postupně instalovala pomocí jeřábu celé dopoledne. Plzeň se tak po dvou letech dočká obnoveného památníku Díky, Ameriko! Jeho slavnostní odhalení se uskuteční ve čtvrtek 3. května, v neděli 6. května se u něj bude konat hlavní pietní akt Slavností svobody.

„Jsem rád, že se nám po dvou letech podařilo obnovit památník, který jsme museli nechat odstranit kvůli popraskání původních žulových kvádrů. Těší mě rovněž, že nové pylony vypadají jako ty původní,“ řekl technický náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář. Doplnil, že nový památník vyjde na zhruba deset milionů korun.  Převoz i osazení dvou 22 tunových pylonů se uskutečnily bez problémů.

 

Pylony zpracovala firma Česká žula ve Vápenici na Příbramsku, kam byly začátkem loňského prosince oba žulové bloky na vyztuženém podvalníku přivezeny z Francie, konkrétně z lomu Carrieres Plo v místě Saint Salvy de la Balme. Pylony váží každý 22 tun, rozměr každého je 110x110x665 centimetrů. V areálu české firmy došlo k jejich zabroušení, vyleštění a provedení grafických prací, tedy vysekání a pozlacení písmen a znaků. Přeprava z Vápenice do Plzně probíhala v ochranné kleci. V ní se pylony i osazovaly na místo, poté se ochranná klec rozebrala. Ve spodní části pylonu byly vyvrtány kotevní otvory, opatřeny trny, a poté byly pylony osazeny do předem připravených otvorů v základech (foto Martin Pecuch).  

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská – Americká byl vybudován v letech 1994–1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit v dubnu 2016, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu, v pylonech se objevily praskliny a dle statika hrozilo, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Návštěvnický pas provede po 16 chráněných územích

Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním …