Nové Inovační centrum Plzeňského kraje, jehož hlavním úkolem bude podpora výzkumu, vývoje a inovací, by mělo už brzy vzniknout. Záměrem je potřeba posílit význam vzdělanosti pro zaměstnanost a uplatňování výsledků výzkumu a vývoje v ekonomice kraje. Jeho vznik předpokládají rovněž závěry Regionální inovační strategie Plzeňského kraje (RIS3).

„Svět se proměňuje možná až příliš rychle na to, abychom dokázali efektivně reagovat rigidními strukturami státní správy a často i samosprávy. V tom světě se náš kraj propadá v hodnoceních vědy, výzkumu i inovací, a já doufám, že právě s tím se nám podaří něco udělat. Jestli to bude růst raketový nebo jiný, to už bude záviset na dalších okolnostech, například na množství zdrojů, které dokážeme zajistit. Založení Inovačního centra, které podpoří další rozvoj vědy a výzkumu, je tedy prvním krokem správným směrem,“ říká náměstek hejtmana pro oblast IT a evropských záležitostí Martin Rybár.
Vývoj ekonomiky Plzeňského kraje byl od počátku 90. let zaměřen především na prevenci rizik růstu nezaměstnanosti. Klíčovým nástrojem, který byl uplatňován na republikové a místní úrovni, byla proto podpora přímých převážně zahraničních investic zejména do oblasti zpracovatelského průmyslu a podporou malého a středního podnikání. Ze strany místní správy byla proto podpora zaměřena zejména např. na přípravu a využití průmyslových zón a výstavbu podnikatelských inkubátorů. Stavěly se vědeckotechnické parky a preferovaly investice s vyšším podílem moderních technologií.

Aktuální potřeby podpory ekonomického rozvoje, které reagují na potřeby ze strany zaměstnavatelů, se však zaměřují na využití excelentních znalostí, spolupráci, např. mezi výzkumem, univerzitami a podniky, a na podporu vzniku a růst podniků založených na využití výsledků výzkumu a vývoje. To vše v kontextu působení v rámci nadnárodních sítí a obchodních vztahů. A právě tomu má jít vznik Inovačního centra naproti.
Jeho role bude obdobná jako role center v jiných krajích, jen více zaměřená na byznys. Tedy bude komunikovat s výzkumnými a vzdělávacími institucemi, s firmami, ale i obcemi, podnikatelskými a zaměstnaneckými svazy. Kraj chce podpořit stávající firmy působící v regionu, aby inovovaly, vytvářely nové produkty, a posouvaly se tak kupředu. Stejně tak chce podporovat i přeshraniční spolupráci firem a také vyhledávat mladé talentované lidi, kteří mají nějaký nápad, ale chybí jim podpora při realizaci, a v neposlední řadě přilákat nové investory.
Plzeňský rozhled