Domů / Plzeňský rozhled / Renesanční dům na náměstí Republiky v Plzni se blýská novotou

Renesanční dům na náměstí Republiky v Plzni se blýská novotou

Památkově chráněný měšťanský dům ze 16. století na náměstí Republiky 12, který je ve vlastnictví města, prošel rekonstrukcí. Má novou fasádu a opravená okna. Stavební práce trvaly od loňského září do 27. června 2024. Celková cena činila 5,7 milionu korun, 400 tisíc korun pokryla dotace z Programu regenerace památkových rezervací a zón Ministerstva kultury, zbylé náklady uhradilo město. 

měšťanský dům ze 16. století

„Rekonstrukce fasády byla navržena na základě architektonické soutěže, jež zadal magistrátní odbor bytový s Obytnou zónou Sylván, která má objekt ve své správě. Původní fasádu cenného původně renesančního domu bylo nutno odborně odstranit, očistit a poté se fasáda opět po jednotlivých vrstvách nanesla. Její barvu architekt vybíral ve spolupráci s památkáři. Okna pak byla zbavena starých nátěrů, opětovně zatmelena a vyspravena a následně ošetřena ochranným nátěrem,“ popsala radní pro oblast bytovou včetně dostupného a sociálního bydlení Světlana Budková. 

V průběhu prací bylo zjištěno, že stav zdobných prvků je v horším stavu, než se očekávalo a byl tedy přizván restaurátor, který provedl průzkum. Poté bylo nutné oslovit specializovanou firmu na štuky. Veškeré práce na budově byly prováděny pod dohledem architekta, magistrátního odboru památkové péče a Národního památkového ústavu.

Měšťanský dům je také známý jako dům Scriboniovský, Valdštejnský nebo Evropský a je od roku 1963 zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek. V současnosti se v domě nachází antikvariát, oddělení zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Francouzská aliance.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …