Domů / Plzeňský rozhled / Rok české hudby 2024 v Plzni začíná právě dnes koncertem Plzeňské filharmonie

Rok české hudby 2024 v Plzni začíná právě dnes koncertem Plzeňské filharmonie

Jde o mimořádnou kulturní událostí, která v Plzni odstartuje dnešním abonentním koncertem Plzeňské filharmonie,  kde zazní Pochod k slavnosti Shakespearově. Plzeň se tak připojí k celorepublikovému projektu,  přičemž  uvede kompletní Smetanovo dílo.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Také Divadlo Josefa Kajetána Tyla uvede celý cyklus Smetanových oper, neboť operní tvorba patří k hlavním pilířům pozoruhodného Smetanova skladatelského díla. Přímo z vlastního repertoáru to budou Prodaná nevěsta, Dalibor, Hubička, Čertova stěnu a v rámci projektu Noc s operou v lochotínském amfiteátru Libuše. Diváci se mohou těšit, že uslyší také nedokončenou Violu. Branibory v Čechách, Dvě vdovy a Tajemství do Plzně přiveze Národní divadlo moravskoslezské. Během roku mohou diváci navštívit řadu významných děl dalších českých skladatelů, například Dvořákovu Armidu, Janáčkovu Věc Makropulos a Zápisník zmizelého či ze současné tvorby Quo vadis Sylvie Bodorové a Jsem kněžna bláznů skladatelky Lenky Noty.

Prodaná nevěsta, foto Martina Root

České skladatele připomenou ale i ostatní soubory. Činohra do programu zařadila pohádkové drama Radúz a Mahulena Josefa Suka a Bendovy melodramy Medea a Ariadna na Naxu, baletní soubor oceňované Zkrocení zlé ženy Jana Kučery a Špalíček Bohuslava Martinů. Muzikál, kromě očekávaného Draculy, kterého uvede jako open air na Lochotíně, také uvede Kozí válku s regionální tematikou a vítězný muzikál ze 3. ročníku soutěže INTRO. K Roku české hudby 2024 odkáže i cyklus Operních matiné, tradiční únorové Steinway Gala, Rejchovo Requiem, ale i korunovační opera La clemenza di Tito, již Mozart napsal při příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem.

Opera Dalibor – Ivana Veberová, foto Martina Root

Odbor kultury Magistrátu města Plzně, který koordinuje celý program Roku české hudby 2024, samostatně připravuje též řadu aktivit – nejen Dotační program Rok české hudby 2024 v Plzni či tradiční březnový pietní akt u pomníku B. Smetany, ale např. též výstavu Střípky z plzeňské hudební historie, která bude mít vernisáž začátkem měsíce října v mázhauzu radnice a představí zajímavý průřez hudební historií našeho města.

Rok české hudby 2024 v Plzni je primárně zaměřen na hudební akce, ale pro veřejnost bude také připraven i bohatý doprovodný program (nejen) na hudební témata, např. výstavy, literární večery, přednášky, ochutnávky dobových pokrmů ad. Všechny akce budou prezentovány v rámci několika kampaní, neboť město Plzeň připravilo jednotný vizuální vzhled pro projekt Rok české hudby 2024 v Plzni. Všechny informace o akci budou k dispozici na webu www.plzen.eu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …