Domů / Plzeňský rozhled / Rokycanská knihovna vloni půjčila zájemcům více než 85 tisíc knih

Rokycanská knihovna vloni půjčila zájemcům více než 85 tisíc knih

Městská knihovna Rokycany za loňský rok potěšila čtenáře 85 165 výpůjčkami, o rok dříve to bylo 90 367 výpůjčkami. Celkem jich v roce 2023 evidovala 2 610, o rok dříve to bylo jen 2 454 čtenářů. Průměrná denní návštěvnost se zvýšila z necelých 200  v roce 2022 na 221 zájemců o knihy.

Rokycanská knihovna

„Jsem velmi ráda, že se nám v loňském roce navýšil počet čtenářů. Denně k nám do knihovny, která má oddělení pro dospělé, děti, studovnu a hudební oddělení, zavítá průměrně 221 uživatelů. Měsíčně se   zaregistruje průměrně 34 nových čtenářů. Loni k nám zavítalo  80 946 našich klientů,“ přiblížila čísla za uplynulý rok ředitelka knihovny Jana Aubrechtová.

Za loňský rok připravila knihovna 483 akcí – výstavy, besedy, divadla, trénování paměti, lekce čtení pro školy, zájezdy a novinkou bylo otevření virtuální univerzity třetího věku v Rokycanech.   Tématem prvního semestru byla genealogie – hledání předků.

V letošním roce knihovna samozřejmě bude pokračovat v nákupu toho nejlepšího, co v českých nakladatelstvích vyjde, stejně tak v kulturních a vzdělávacích akcích. Novinkou bude možnost půjčování e-audioknih. Tento způsob poslechu knih je skvělou příležitostí pro ty, kteří chtějí šetřit svůj zrak, čas při úklidu a cestování nebo chtějí jen aktivně relaxovat.

Základem činnosti zůstane rozvoj podpory funkční čtenářské gramotnosti a spolupráce se školami. Pokračovat budou i další tradiční projekty. Třeba Bookstart – S knížkou do života, který je zaměřen na nejmenší milovníky knížek a jejich rodiče.  Pro seniory jsou určeny další dva semestry virtuální univerzity třetího věku. Knihovna chystá tradiční literární setkání, besedy s osobnostmi, koncerty, výstavy.  Výstavní činnost zahájí výběr skic mladého regionálního autora Martina Kozáka. Představí se jako malíř koní a koníčků. V dubnu připomene knihovna výstavou Rok české hudby, především pak osobnost Bedřicha Smetany.

V březnu – měsíci čtenářů, chystají Jarní trénování paměti (14. 3.), které    zahrnuje různá cvičení a hry na posílení kognitivních schopností a podporující duševní aktivitu nejen u seniorů. V březnu navštíví knihovnu také hendikepovaný cestovatel Jakub Greschl s přednáškou Americký sen a spisovatelka Jana Poncarová s knihou Nultá hodina. Celý březen bude probíhat oblíbená burza knih Čtenáři čtenářům. Proběhne i tradiční vítání čtenářů 0+ nazvané Bookstart – S knížkou do života.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Počet dopravních nehod v kraji roste, stejně tak škody na majetku

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 4 611  dopravních nehod a proti roku 2022 vzrostl jejich počet …