Domů / Plzeňský rozhled / Rokycanské Gymnázium a SOŠ hostilo trnavské gymnazisty

Rokycanské Gymnázium a SOŠ hostilo trnavské gymnazisty

V letošním roce slaví Gymnázium a SOŠ Rokycany 65. výročí přátelství s Gymnázium Jána Hollého Trnava, Slovensko. Na letošní návštěvu   přijelo 26 studentů z Trnavy společně s pedagogy a ředitelkou gymnázia Mariannou Katreniakovou, která v této funkci přijela do Rokycan poprvé.  Na radnici je  přivítal starosta města Tomáš Rada, který jim přiblížil historii města a originál obrazu Alfonse Muchy, jenž se nachází právě v obřadní síni radnice. Rokycanské studenty doprovodil ředitel školy Pavel Vlach.  

„Sám jsem absolventem rokycanského gymnázia a účastníkem výměnných pobytů Rokycan v Trnavě. Mám staršího bratra o tři roky, který se také pravidelně zapojoval a hostil Trnavské.  Slovensko mám velmi rád, je to krásná země a věřím, že stejně tak se vám bude líbit u nás a někdy se k nám opět vrátíte,“ uvedl Tomáš Rada, starosta města Rokycan, který je teprve druhým absolventem zdejšího gymnázia ve funkci starosty Rokycan.

Partnerství mezi gymnázii Rokycan a Trnavy vzniklo jako původně přikázaná „družba“, která však svou neformálností a upřímností přesáhla záměr svých tvůrců. V rámci programovaného přátelství mezi českými a slovenskými městy byl dán dohromady okres Rokycany a okres Trnava. Zatímco stranická setkání představitelů obou okresů brzy skončila ve formálnosti 60. let, setkání učitelů a studentů Trnavy a Rokycan existují dodnes. K prvnímu setkání došlo v Rokycanech v roce 1958 a od té doby nebyl slib vzájemných návštěv nikdy porušen. Mezi roky 1958 a 2020 se rokycanští studenti jedenatřicetkrát stali hosty trnavského gymnázia, které do roku 1989 několikrát změnilo svůj název, a třicetkrát hostili v Rokycanech studenty a učitele spřátelené školy.

Starosta Rokycan Tomáš Rada (uprostřed) s hosty z Trnavy

Bez ohledu na výkyvy historické, politické a společenské střelka kompasu na trase Rokycany – Trnava bez zaváhání ukazovala stále jedním směrem – jednou jedou Rokycanští do Trnavy, podruhé Trnavští do Rokycan. Na jaře 2020 se navíc po dohodě ředitelů obou škol uskutečnilo první třídenní setkání pedagogických sborů Gymnázia a SOŠ Rokycany a Gymnázia Jána Hollého v Trnavě v Mikulově a tato setkání se rovněž mají stát tradicí. Jedinou návštěvu trnavských hostů plánovanou na podzim 2020 v Rokycanech odložila epidemie covidu-19.

Gymnázium a SOŠ Rokycany má více než stoletou tradici. Bylo založeno v srpnu 1873 jako první české soukromé gymnázium v západních Čechách a čtvrté v této oblasti. Do roku 1995 sídlilo v historické budově, v září téhož roku bylo přestěhováno do nového rozsáhlejšího komplexu s velkou sportovní halou. Od roku 1990 studují žáci gymnázia jak ve čtyřletém, tak v osmiletém cyklu. Od srpna 2020 škola získala akreditace MŠMT k výuce některých předmětů v anglickém jazyce. 

V původní budově sídlí Střední odborná škola (SOŠ), která je nedílnou součástí školy od 1. září 1994. Původně vyučované obory byly a jsou modernizovány podle priorit a potřeb regionu. Aktuálně mají zájemci možnost studovat dva čtyřleté obory zakončené maturitou: Ekonomické lyceum a Informační technologie.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …