Domů / Plzeňský rozhled / Rokycany připravují Oslavy osvobození na neděli 7. května

Rokycany připravují Oslavy osvobození na neděli 7. května

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii připravují tradiční rokycanské Oslavy osvobození. V předchozích letech mohlo město pouze symbolicky uctít památku padlých vojáků II. světové války. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na neděli 7. května 2023 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice.

„Po třech letech se vracíme k tradičním oslavám osvobození ve městě, které bylo prvním městem na území naší republiky, kde se na demarkační linii setkaly v roce 1945 osvobozující armády. Oslavy tohoto významného výročí proběhnou dne 7. května – tedy v den, kdy vojáci 23. průzkumné eskadrony 16. obrněné divize USA přijeli do ulice Stodolní (dnes ulice Josefa Knihy). Nebudou chybět již tradiční pietní akty, setkání se vzácnými hosty, kdy pozvání obdrželi zástupci americké, britské a francouzské ambasády. Doprovodný program oslav se kompletně uskuteční v Muzeu na demarkační linii a nabídne oblíbené statické i dynamické ukázky vojenské techniky i zajímavý program pro děti,“ uvedl starosta města Tomáš Rada. 

Program v muzeu bude zahájen ve 12 hodin a jeho první část je připravena zejména pro malé návštěvníky. Čeká na ně překvapení ze vzduchu, ukázky muzikálu Dalibora Bárty o životě na demarkační linii – Kozí válka, zahraje orchestr Tremolo blok písní z pohádek a večerníčků. Děti se ale budou i aktivně zapojovat do programu celého odpoledne. V prvním bloku projdou speciálním výcvikem barikádníků, budu se podílet na stavbě barikády Pražského povstání a jako vycvičená jednotka budou pochodovat v defilé armád a techniky. Za svoji aktivní účast v programu obdrží v závěru dne odměny.

Demarkační linie

„Druhá část programu pak bude zahájena pietním aktem s proslovy a slavnostním koncertem orchestru Tremolo, který se ponese v duchu zejména jazzových a swingových písní. V následném programu nebude chybět představení pásové a kolové techniky v terénu, bojová ukázka Demarkační linie – květen 1945, ukázka PČR a seskok parašutistů,“ prozradil část programu ředitel Muzea na demarkační linii František Koch, a doplnil: „Věříme, že se vrátíme k hojné předcovidové návštěvnosti oslav, kdy návštěvnost oslav osvobození v Rokycanech byla více než pět tisíc návštěvníků.“

Kompletní program zveřejní město společně s muzeem v polovině dubna na webových a facebookových stránkách a také v květnových Rokycanských novinách. Díky finanční podpoře ministerstva obrany a města Rokycany je vstup pro návštěvníky zdarma.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …