Domů / Plzeňský rozhled / Rusalka Antonína Dvořáka zazní ve Velkém divadle

Rusalka Antonína Dvořáka zazní ve Velkém divadle

Divadlo J. K. Tyla uvede jednu z nejhranějších českých oper, Rusalku Antonína Dvořáka. V režii Tomáše Pilaře a hudebním nastudování dirigenta Norberta Baxy zazní ve Velkém divadle poprvé 8. dubna. Nová inscenace by kromě pohádkového charakteru díla měla podtrhnout i hloubku Kvapilova libreta, které se nese v duchu uměleckých směrů fin de siècle: symbolismu, dekadence či impresionismu. Ryze pohádkovou verzí opery pro dětské diváky pak bude chystaná inscenace O Rusalce (premiéra 7. 10. 2017).

Svou předposlední operu Rusalka zkomponoval Antonín Dvořák v roce 1900, již coby světově uznávaný skladatel. Dílo postupně dobylo nejen česká, ale i světová jeviště a dnes je jednou z nejhranějších českých oper. Najdeme ji na repertoáru mnoha světových scén, za všechny připomeňme alespoň aktuální inscenaci Mary Zimmermanové z newyorské MET, nedávno promítanou v přímém přenosu do českých kin. 

Režisér Tomáš Pilař se při tvorbě inscenace nechal inspirovat především geniální Dvořákovou hudbou, ale také jedinečností libreta Jaroslava Kvapila, které, ač je často považováno za lyrickou pohádku, vykazuje nepřehlédnutelné rysy symbolismu a dekadence: „Primární konflikt díla pramení z doteku dvou světů, lidského a nadpřirozeného, na jejichž pomezí Rusalka stojí, avšak do kterých nepatří. Zajímavostí je, že Dvořák zkomponoval Rusalku ve svých 59 letech, Kvapilovi bylo téměř o 30 let méně. Zatímco Dvořák mohl vnímat dílo jako pohádku, Kvapil rozvinul motivy temné, psychologické.“

V duchu této myšlenky se nese i výtvarná koncepce, jejímž autorem je Aleš Valášek a která je zakotvena do doby Dvořákova dětství. „Diváci se mohou těšit na historické kostýmy, které by měly odpovídat skladatelově představě o pohádce. Dominantou scény jsou dveře symbolizující odchod Rusalky z dětství do dospělosti,“ prozrazuje Pilař a dodává, že vizuální stránku inscenace dotvářejí projekce Petra Hlouška a výrazné svícení, odkazující k impresionismu. Ruku v ruce s režijním záměrem jde i hudební nastudování šéfdirigenta DJKT Norberta Baxy. „Oproti běžně akcentované lyričnosti by mělo být více živelné a dramatické,“ vysvětluje režisér.

V roli Rusalky alternuje sólistka DJKT Ivana Veberová s Luisou Albrechtovou a Lívií Obručník Vénosovou. Prince zpívá Richard Samek v alternaci s Kanaďanem Philippem Castagnerem, Ježibabu Jana Foff Tetourová nebo Alžběta Vomáčková.  Roli Vodníka nastudovali Jevhen Šokalo, Pavel Vančura a František Zahradníček. V rolích žínek alternují Radka Sehnoutková s Vandou Šípovou, Andrea Frídová s Beccou Conviser a Anitou Jirkovskou a Jana Piorecká s Ivanou Klimentovou. Jako Hajný vystoupí Jan Ježek nebo Jiří Kubík, jako Kuchařka Ivana Šaková nebo Iveta Žižlavská. Role Lovce je svěřena Jiřímu Brücklerovi, Jiřímu Hájkovi nebo Jiřímu Kubíkovi. 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …