Domů / Plzeňský rozhled / S René Kujanem a dvěma rekordy cestou na vrchol

S René Kujanem a dvěma rekordy cestou na vrchol

Projekt Cesty na vrchol přinesl dva nové české rekordy!  Ultramaratonec René Kujan uběhl 971 km za 21 dní přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších pohoří ČR a crowdfundingová sbírka na tréninkové pracoviště pro vozíčkáře, kterou svým výkonem podpořil, vynesla 610 287 Kč.

René chtěl svým během upozornit na problémy, se kterými se potýkají vozíčkáři při hledání zaměstnání. Cestou vyzýval veřejnost k podpoře tréninkového pracoviště Hvězdný bazar, kde získávají pracovní zkušenosti zejména mladí lidé s poraněním míchy. Proto 21 dní běžel každodenně vzdálenost delší než maraton. Cestou zdolal sedm vrcholů (Plechý, Klínovec, Sněžku, Kralický sněžník, Smrk, Praděd a Lysou horu). Ač se René potýkal s vážnými zdravotními problémy i s nepřízní počasí, přesto doběhl a jeho rekord byl zapsán do České knihy rekordů. Rovněž sbírka se dostala do cíle.

„Veřejnost na podporu České asociace paraplegiků a jejich jedinečného Hvězdného bazaru darovala rekordních 310 287 korun. S velkou radostí z naplnění cíle sbírky, připisujeme k vybrané částce dalších 300 000 korun, jak jsme na začátku Cest na vrchol slíbili,“ říká s radostí Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB. Česká asociace paraplegiků – CZEPA může díky tomu zajistit provoz tréninkového pracoviště na celý další rok.

„Svým výkonem René inspiroval stovky dárců, aby se na sbírku pro Hvězdný bazar složili. Jsme rádi, že pro Čechy není žádná částka příliš vysoká, pokud cítí, že projekt má smysl,“ usmívá se Klára Špíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců, provozovatele portálu Darujsprávně.cz, na kterém sbírka probíhala. „Sbírka pro tréninkové pracoviště vozíčkářů se stala historicky nejúspěšnější a největší charitativní crowdfundingovou sbírkou v České republice“.

René Kujan k tomu říká: „Začátky běhu a sbírky byly hodně podobné: moc to nešlo. Já po pár dnech běhu chytil nějakou velmi nepěknou zažívací chorobu, takže mi to dvakrát dobře neběželo. Ale pak se svět zase trochu zatočil a všechno bylo jinak. Přijížděli kamarádi i úplně neznámí lidé, aby mě podpořili. Každým dnem rostl zájem o sbírku i vozíčkáře, kterým výtěžek pomůže. A ten nervy drásající sprint do konce sbírky, který z velké části dospurtovali zaměstnanci ČSOB, byl prostě úchvatný,“ naráží René na finiš sbírky v posledních hodinách, kdy peníze přibývaly doslova každou minutou a řada lidí to on-line sledovala a podporovala na sociálních sítích.

Nejen o závěru sbírky hovoří i Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA:  „Pro nás je to celé neskutečný zážitek. Díky tréninku ve Hvězdném bazaru mohou vozíčkáři s poraněním míchy získat zaměstnání a žít samostatný a aktivní život. Peníze, které jsme získali, jsou velmi důležité. Máme ale také radost z obrovské vlny solidarity, kterou jsme zažili. O závěru projektu ani nemluvě. To nás opravdu dojalo. Všem, každému jednotlivému dárci moc děkujeme.“

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …