Domů / Plzeňský rozhled / Sad nabídne rozmanité plody různých druhů ovocných stromů

Sad nabídne rozmanité plody různých druhů ovocných stromů

Zcela nově vysazený ovocný sad nyní zakořeňuje v Chomli na Rokycansku, v malé obci s dvaašedesáti stálými obyvateli. Na jeho realizaci přispěla obci Nadace ČEZ finanční částkou 100 000 korun v rámci grantu Stromy. Výsadba ovocných stromů byla zajištěna odbornou zahradnickou firmou, s níž bude dál konzultována i následná péče o dvě hrušně, tři jabloně, čtyři slivoně a stejný počet třešní a dvě višně. Tedy o celkem patnáct ovocných stromů zastoupených patnácti různými odrůdami.

Zahradní architektka Jana Šindelářová

„V souladu s územním plánem chceme na původně jen travnatém pozemku, který byl ovšem zarostlý náletovými dřevinami, založit obecní park a následně obnovit vodní plochy jako protipovodňové záchytné rybníky vedoucí podél vodoteče Chomelského potoka. Ovocný sad přitom zapadá do naší strategie nové výsadby veřejné zeleně. Rádi bychom zde také vybudovali dětské hřiště jak pro místní, tak i pro děti chalupářů a chatařů. Nadaci ČEZ patří naše veliké díky, neboť jako malá obec máme  omezený rozpočet, a to ještě na nejdůležitější investiční akce. Každá koruna v obecní pokladně navíc, je tudíž u nás vítána,“ uvedla Jana Tomášková, starostka Chomle.

Výsadbu měl na starost zkušený arborista Josef Huml  

Výsadbu nové či obnovu stávající zeleně v katastrech měst a obcí podporuje Nadace ČEZ již devět let. Během této doby na různých místech v České republice zapustilo kořeny více než 100 tisíc stromů a keřů. Převážně jde o lípy, javory a habry, různé druhy jehličnanů a ovocných stromů či rozmanité okrasné keře. Někde byly ozdraveny původní aleje u silnic a polních cest, jinde byla obnovena, případně zcela nově vznikla, liniová, sadová či parková výsadba.

Starostka Chomle Jana Tomášková u jednoho z vysazených ovocných stromů.

„V rámci celé republiky tak bylo podpořeno již na 600 zelených projektů za téměř 60 milionů korun,“ dodává  Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ s tím, že letos byl grant rozšířen i na obecní sady, parky či veřejné zahrady. „Ukázalo se, že nejen klasická liniová výsadba je v obcích vítána. Proto jsme jim v rámci grantu Stromy nabídli i jiné možnosti a jak je vidět na příkladu obce Chomle, byl to z naší strany dobrý počin.“ Další novinkou je podle Michaely Zikové to, že o grant Stromy už nemusí žádat je místní samosprávy, ale i obecně prospěšné spolky či příspěvkové organizace, tedy například dobrovolní hasiči, tělovýchovné jednoty, školy, různá obecní sdružení a podobně.

 

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …