Domů / Plzeňský rozhled / Sedm zimovišť pro malé bodlináče připravila plzeňská Trojka

Sedm zimovišť pro malé bodlináče připravila plzeňská Trojka

Stejně jako vloni i letos se třetí městský obvod rozhodl při podzimním výhrabu listí vytvořit několik hromádek pro ježky, ale i další drobné živočichy a bezobratlé organismy. Lidé u nich opět najdou cedule s nápisem Trojka chrání ježky i jejich blešky! Tentokrát obvod vybral sedm lokalit.

Do ankety, zda zimoviště zřídit, se už v loňském roce zapojili také obyvatelé obvodu prostřednictvím sociálních sítí a byli jednomyslně pro. „Letos jsme zimoviště pro ježky zřídili na sedmi místech. Najdete je ve Štruncových sadech v parku před stadionem, v Lábkově ulici u cyklostezky, v ulici K Merfánům na Nové Hospodě, v parku ETZ v Doudlevcích, v parku Na Hvězdě, v ulici Heyrovského u domu č. p. 33 a v areálu Škodaland,“ jmenuje konkrétní místa starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

Zimoviště ve formě kupek tvoří klacky stromů a shrabané listí, ve kterém si ježek dokáže vytvořit poměrně suché a teplé hnízdo a může zde přečkat tuhé zimní měsíce. Zimoviště je opatřené informativní cedulí a zůstane až do jarních měsíců, kdy bude nejprve opatrně prohledáno a poté odstraněno. „Prosíme, aby kupky nikdo neničil, možná v nich spí ježek,“ žádá starosta.

Ježci se nám odmění pomocí při dodržování přírodní rovnováhy, zkonzumují totiž velké množství škodlivého hmyzu a slimáků. Tento malý bodlináč dokáže spořádat během noci téměř tolik potravy, kolik sám váží. Hlavní důvod, proč ježků ubývá, je přitom právě nedostatek úkrytů.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …