Domů / Plzeňský rozhled / Skupova Plzeň rozdala ceny, čtyři Divadlu Minor

Skupova Plzeň rozdala ceny, čtyři Divadlu Minor

Slavnostní zakončení letošního 34. ročníku Skupovy Plzně uvedla revue Divadla Spejbla a Hurvínka věnovaná Josefu Skupovi a Jiřímu Trnkovi – Ó loutky, jaká vášeň. Festival je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota zhlédla 19 soutěžních inscenací a udělila devět Cen Skupovy Plzně, celkem čtyři z nich získala inscenace Bratři naděje pražského Divadla Minor. Porota rozdala i dvě čestná uznání a dvě Ceny Antonína Šimely.  

Mimo soutěž se odehrála řada inspirativních zahraničních představení, především unikátní japonský program. Součástí 34. ročníku bylo zasedání exekutivy Světové unie loutkového divadla UNIMA, uskutečnily se workshopy, koncerty, konference a výstavy. Festival i s letošním open air programem, prologem Loutkové Slovany a Slow marketem, navštívilo celkově na 7000 diváků.  

„Letošní Skupova Plzeň se opět zařadila mezi mezinárodně nejvýznamnější přehlídky loutkového divadla na evropské půdě. Potvrdily to nejen reakce umělců a odborníků, kteří dorazili do Plzně ze 4 kontinentů, ale také hodnocení exekutivy Mezinárodní loutkářské unie UNIMA, která v Plzni zasedala. Domácí i zahraniční hosté ocenili vysokou úroveň programu, a to jak soutěžního českého, tak toho zahraničního. Zde získal velké uznání zcela výjimečný japonský program, který v tomto rozsahu není v Evropě běžně k vidění, nebo unikátní představení Xaviera Bobese ze Španělska. Diváci a hosté hodnotili také vysokou úroveň organizace, velmi nás potěšilo, že zahraniční hosté označili celkové provedení festivalu za jedno z nejlepších v Evropě,“ uvedl Jakub Hora, ředitel Skupovy Plzně a také pořádajícího Divadla Alfa. 

Z mimosoutěžní nabídky zaujala návštěvníky festivalu především představení japonských loutkářů. Díky ucelenému programu japonského loutkového divadla měli jedinečnou příležitost obdivovat čtyři různé žánry v podání špičkových japonských loutkářů, součástí programu byly také workshopy japonských loutkářských technik. Pořádajícímu Divadlu ALFA se podařilo program realizovat díky svým úzkým kontaktům na Japonsko, kde je často zvaným a oblíbeným hostem. S kolegy z Japonska se Divadlo ALFA neloučí na dlouho. Již v červenci vyráží na dvouměsíční turné po všech japonských ostrovech s představením „Pozor Zorro!“.

Festival měl tu čest poprvé ve své historii hostit mezinárodní setkání exekutivy Světové unie loutkového divadla UNIMA. Výkonný výbor v Plzni připravil plán a strategii činnosti UNIMA pro rok 2023.  I po skončení festivalu zůstávají v Plzni k vidění dvě výstavy. Do konce června potrvá pod otevřeným nebem ve Smetanových sadech výstava Plzeň loutkářská, kterou k letošním loutkářským výročím připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně. V Muzeu loutek jsou vystaveny originální samohybné loutkové objekty uruguayského loutkáře a výtvarníka Pabla Parése pod názvem MOBILES – Loutky v pohybu.

Mezinárodní festival Skupova Plzeň je bienále, následující 35. ročník proto organizátoři plánují na červen 2024.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …