Velkou oslavou Roku české hudby i významného výročí Smetanova narození bude letošní ročník plzeňského mezioborového festivalu Smetanovské dny. Účast přislíbili nejen přední zahraniční umělci, ale též pianisté Ivo Kahánek, Jan Jiraský, Igor Ardašev, kytarista Štěpán Rak a další. Zazpívá šestičlenné vokální těleso Skety a Kühnův dětský sbor, svých 100 let oslaví koncertem České noneto – nejstarší kontinuálně působící těleso na světě. Zahajovací i závěrečný koncert zahraje Plzeňská filharmonie.
„Festival zahájíme jak jinak než slavným cyklem symfonických básní Má vlast, nicméně jedním z festivalových vrcholů bude i Smetanománie, souborné provedení Smetanova klavírního díla. Ostatně Smetanovské dny nabídnou ještě souborné provedení skladatelova díla komorního a melodramatického a v průběhu letošního roku Plzeňská filharmonie nastuduje a odehraje též jeho kompletní tvorbu symfonickou. Za pozornost stojí i česko-německý projekt prezentující Smetanův studentský deník, jehož prostřednictvím se vrátíme do Plzně, kde mladý autor studoval na gymnáziu. Oslovit by posluchače mohl i večer věnovaný mecenášům – dokonce s ochutnávkou dobových sorbetů, a ujít by si neměli nechat ani smetanovské Gala, jímž festival v plné parádě zakončíme,“ zve ředitelka festivalu Smetanovské dny a Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.
Dva koncerty jsou situovány do návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje: 8. března zazpívá šestičlenné vokální těleso Skety, na uvítanou bude připraveno jedno čepované pivo Pilsner Urquell, a 15. března zde zahraje kytarista Štěpán Rak se svým synem Janem Matějem koncert s typicky smetanovským názvem Proč bychom se netěšili.
„Plzeňský festival Smetanovské dny se svou více než 40letou tradicí patří mezi nejstarší a nejvýznamnější kulturní festivaly regionu a letos v rámci Roku české hudby přinese mimořádně bohatý program. Za dobu své existence Smetanovské dny dokázaly výrazně pozměnit svou tvář – klasický hudební festival se i díky vzájemné spolupráci lokálních kulturních institucí rozšířil o současné žánry, alternativu a zajímavý doprovodný program. Tradičně si dovoluji veřejnost pozvat na pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany, kterým si letos v první březnový den, vpředvečer mistrova 200. výročí narození, připomeneme Smetanův studijní i tvůrčí pobyt v našem městě v letech 1840–1843,“ dodává radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče a předsedkyně Správní rady Plzeňské filharmonie Eliška Bartáková.
Připraveno je také velké množství krásných komorních koncertů, na nichž zazní česká hudba: 13. března zahraje v Domě hudby Orbis trio, 18. března Smetanovo trio a 8. dubna vystoupí Talichovo kvarteto. Třešničkou na dortu bude jistě 25. března Ballot Quintet, který vede známý dirigent Rémy Ballot. Ve skutečnou koncertní slavnost se pak promění i koncert Českého noneta, pro letošek rezidenčního tělesa Plzeňské filharmonie, které patří mezi nejstarší evropská tělesa a letos oslaví 100. výročí svého vzniku.
Mezi zajímavé večery se řadí i komponované pořady Vzpomínka na Plzeň – studentský deník Bedřicha Smetany (10. dubna) nebo Smetana & Dvořák mecenášům (3. dubna), na němž naservíruje dobové sorbety známý historik a zmrzlinář Milan Svoboda. Návštěvníci si tak zcela jistě vychutnají jak hudbu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, tak zmíněný sorbet.