Domů / Plzeňský rozhled / Stále milujeme knihy a rádi čteme, může se chlubit knihovna v Rokycanech

Stále milujeme knihy a rádi čteme, může se chlubit knihovna v Rokycanech

Městská knihovna Rokycany za loňský rok potěšila čtenáře 85 165 výpůjčkami, o rok dříve to bylo 90 367 výpůjčkami. Celkem v roce 2023 evidovala knihovna 2 610 čtenářů, před rokem jich bylo 2 454. Průměrná denní návštěvnost se zvýšila z necelých 200   v roce 2022 na 221 čtenářů.

Rokycanská knihovna

„Jsem velmi ráda, že se nám v loňském roce navýšil počet čtenářů. Denně k nám do knihovny, která má oddělení pro dospělé, děti, studovnu a hudební oddělení, zavítá průměrně 221 uživatelů. Měsíčně se   zaregistruje průměrně 34 nových zájemců. Loni nás navštívilo 80 946 našich čtenářů,“ přiblížila čísla za uplynulý rok ředitelka knihovny Jana Aubrechtová.

Za rok 2023 přibylo do knižního fondu městské knihovny 1582 dokumentů, v roce 2022 jich bylo 1329.  Vloni připravila knihovna 483 akcí – výstavy, besedy, divadla, trénování paměti, lekce čtení pro školy, zájezdy a novinkou bylo otevření virtuální univerzity třetího věku v Rokycanech.

V letošním roce kromě nákupu toho nejlepšího, co v českých nakladatelstvích vyjde, budou pokračovat v kulturních a vzdělávacích akcích. Novinkou bude možnost půjčování e-audioknih. Tento způsob poslechu knih je skvělou příležitostí pro ty, kteří chtějí šetřit svůj zrak, čas při úklidu a cestování anebo chtějí jen aktivně relaxovat.

Základem činnosti zůstane rozvoj podpory funkční čtenářské gramotnosti a spolupráce se školami. Pokračovat budou i další tradiční projekty. Třeba Bookstart – S knížkou do života, který je zaměřen na nejmenší milovníky knížek a jejich rodiče.  Pro seniory jsou určeny další dva semestry virtuální univerzity třetího věku. Knihovna chystá tradiční literární setkání, besedy s osobnostmi, koncerty  i výstavy.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …