Domů / Plzeňský rozhled / Strážníci mohou být na místě první a díky výcviku zachránit život

Strážníci mohou být na místě první a díky výcviku zachránit život

Osmnáct strážníků městské policie absolvovalo v tomto týdnu školení vodní záchrany. Kurz organizovala pod záštitou Městského obvodu Plzeň 3 v prostorách bazénu Sportovního klubu Radbuza v Kozinově ulici Vodní záchranná služba ČČK Plzeň. Školení se skládalo ze dvou částí: teoretické a praktické. Teoretická část zahrnovala znalosti ze zdravovědy, v praktické části si na bazénu strážníci vyzkoušeli nácvik záchrany tonoucího, manipulaci s topící se osobou či obranné chvaty ve vodě.

„Výcvik Městské policie Plzeň pořádáme každoročně, ve spolupráci se sportovním klubem Radbuza Plzeň, o. s., pouze nyní byla dvouletá covidová přestávka. SK Radbuza nám pro tyto účely bez nároku na honorář propůjčuje bazénové prostory. Samotný výcvik strážníků je zaměřen na zhodnocení vlastních schopností při záchraně tonoucího. Patří do něj zhodnocení rizik, nepřeceňování vlastních sil, použití házecího lana, či jiné házecí pomůcky, navázání se na lano, který je vhodný pro všechny typy vodního prostředí (jez, divoká, stojatá voda, ale i led). Pro někoho tento výcvik může být směšný. Je třeba si ale uvědomit, že máme v Plzni čtyři řeky a nemalé množství rybníků. A právě strážníci  mohou být na místě události první  a díky splněnému výcviku vám také zachránit život,“ upřesňuje za Vodní záchrannou službu Plzeň-město II tiskový mluvčí Bc. Václav Ondra.

Během samotného výcviku strážníci plavou, tzv. šlapou vodu na místě, plavou v oblečení za ztížených podmínek, učí se, jak správně uchopit tonoucího, zásady resuscitace (oživování) po tonutí, a to do příjezdu posádek Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

„Protože bezpečnost v našem obvodě je dlouhodobě jednou z našich priorit, je naše spolupráce a podpora městské policie logická. Spolupracujeme s ní na řadě bezpečnostně preventivních programech, a právě kurz vodní záchrany je jedním z nich. Kurz jistě přispěje strážníkům především k získání dovedností záchrany tonoucího z vody a také základních zdravotnických znalostí, které, jak doufám, snad nikdy nebudou muset použít. Chci také poděkovat vedení SK Radbuza za pomoc při zajištění tohoto školení,“ říká David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.

„Myslím, že získání teoretických a zejména praktických znalostí zásahu při záchraně tonoucího je pro naše strážníky naprostá nezbytnost. Vždyť záchrana tonoucího je specifická činnost a bez znalostí a dovedností je záchrana lidského života obtížná a bez rychlé pomoci má topící se člověk malou šanci přežít. Může se tedy stát, že hlídka Městské policie Plzeň bude na místě jako první a může ve vodě i mimo ni rychle a efektivně zasáhnout až do příjezdu lékařské pomoci. A to je, myslím, zásadní,“ doplnil Petr Baloun, I. místostarosta MO Plzeň 3.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …