Domů / Plzeňský rozhled / Šumavská památka nyní také na známkách i v sešitku

Šumavská památka nyní také na známkách i v sešitku

Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku Technické památky: Schwarzenberský plavební kanál, jejíž výtvarný návrh pochází z dílny Adolfa Absolona a o liniovou kresbu se postaral Martin Srb. Námětem známky je horní portál tunelu této národní kulturní památky České republiky. 

Schwarzenberský plavební kanál je úžasné technické dílo, které bylo vybudováno z podnětu knížete Jana Nepomuka Schwarzenberga a dle projektu Josefa Rosenauera. Stavební práce byly zahájeny roku 1789 a plavit dříví se začalo v roce 1793. Měří 44 km, začíná pod horou Špičák a končí v Rakousku na říčce Grosse Mühl a jeho celkový spád je 255 m. Stavitel Rosenauer měl nelehký úkol, nivelačním měřením v horském zalesněném terénu vytyčit stálý spád 2,5 až 7 mm na metr délky. Část kanálu je v délce téměř 400 m vedena tunelem. Během takřka 100 let provozu bylo splaveno k řece Grosse Mühl téměř 8 milionů prostorových metrů palivového dříví. Plavba do Vídně byla ukončena v roce 1892, kdy byla nahrazena levnější a rychlejší dopravou po železnici. Okolo roku 1900 byl plavební provoz v Čechách změněn z dopravy palivového dříví na dopravu dlouhého dříví. Doprava dříví po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, respektive později v Nové Peci, trvala do roku 1961.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 19 Kč.

Novou příležitostnou písmenovou poštovní známku vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. metodou ofsetu v nákladu 500 000 kusů a zároveň ve známkových sešitcích po osmi známkách s dvakrát dvěma různými kupony v počtu 9 000 sešitků. K dispozici tak bude celkem 572 000 známek. Společně s novou „B“ známkou vychází i obálka prvního dne vydání (FDC), kterou taktéž vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., a to digitálním tiskem v nákladu 2 600 kusů. Námětem FDC je zakladatel kanálu kníže Jan Nepomuk Schwarzenberg v rouchu rytířského Řádu zlatého rouna.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …