Domů / Plzeňský rozhled / Svojšínský zámek zažívá potřebné opravy podzámeckých teras

Svojšínský zámek zažívá potřebné opravy podzámeckých teras

Nádherným zámkem se může chlubit  obec Svojšín na Tachovsku, který je místem častých kulturních akcí. Ale ani této krásné historické památce se nevyhýbají potřebné opravy. Aktuálně se to týká jedné zdi z podzámeckých teras, kde právě probíhají nutné zednické práce.

„Celá zeď na jižní straně zámecké terasy se nacházela ve staticky nevyhovujícím stavu, cihly obezdívky byly již na konci své životnosti, docházelo k postupné destrukci zdi a zdivo hrozilo vyvalením. Nastalý havarijní stav bylo nutné bezodkladně řešit, protože destrukce by mohla vést nejen ke ztrátě funkce zdiva a významné památkové hodnoty, ale také k možnému úrazu osob,“ vysvětlil Tomáš Petráň, místostarosta Svojšína.

Mezi zdí zámecké terasy a nádvořím blízkého rodinného domu vede frekventovaná komunikace využívaná chodci. I proto muselo vedení obce urychleně zasáhnout, aby nedošlo k případným zraněním.  Práce začaly již na podzim  loňského roku, přerušeny byly pouze v zimních měsících v době nepřízně počasí. Nová cihelná obezdívka bude provedena na opravený základ, na korunu zdi budou v celé délce osazeny desky z umělého kamene, v cihelné obezdívce zdi se počítá  i s odvodňovacími otvory. Oprava může být realizována také díky významné finanční podpoře Plzeňského kraje z dotačního programu Odstraňování havarijních stavů a naléhavé potřeby obcí Plzeňského kraje 2022.

„Předpokládáme, že dílo by mohlo být dokončeno už v červnu letošního roku. V budoucnu by se pak mělo pokračovat v opravě na dalších stěnách teras, ale vše je samozřejmě závislé na finančních možnostech obce, která je vlastníkem zámku, od jehož výstavby právě v letošním roce uplyne 300 let. Na první květnovou sobotu tak k této příležitosti připravujeme malý kulturní program, na který bychom chtěli navázat ještě několika dalšími akcemi v následujících měsících,“ doplnil místostarosta  Petráň.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …