Domů / Plzeňský rozhled / Také v nemocnicích Plzeňského kraje už pomáhá virtuální realita

Také v nemocnicích Plzeňského kraje už pomáhá virtuální realita

Virtuální realita se začíná uplatňovat už i v Nemocnicích Plzeňského kraje. Moderní technologie, která otevírá nové možnosti zejména v rehabilitaci pacientů, byla nasazena v nemocnici v Horažďovicích, Domažlicích a Klatovech. Testovat se bude v Rokycanech. Cíl je jasný – rozšířit alternativu v pomoci virtuální reality do celého kraje.

Mám velkou radost, že se nám tuto moderní technologii skutečně podařilo prosadit do reálného světa našich nemocnic. V poměrně krátkém čase. Poprvé jsme se s možností využití virtuální reality, jakožto dostupného a především certifikovaného zdravotnického prostředku s výbornými výsledky, dozvěděli při březnové prezentaci. Slovo dalo slovo a dnes máme první nástroje v několika našich nemocnicích a i nadále budeme tuto pomůcku rozšiřovat do dalších zařízení. Posouváme tím hranice světa rehabilitace. Jsem rád, že jsme první, kdo otevřel dveře této cestě,“ uvedl předseda výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj Milan Chaloupka.

Rokycanská nemocnice

Virtuální realita díky nepřetržité vizuální i auditivní zpětné vazbě motivuje pacienta k navýšení intenzity cvičení i kvality provedení. Ve zdravotnictví pomáhá především při rehabilitaci. Rehabilitace ve virtuální realitě jsou nejčastěji implementovány na rehabilitační oddělení či při následné rehabilitaci, jak pro ambulantní, tak pro lůžkové pacienty.

„Je však možné se pohybovat i na dalších odděleních jako je neurologie, onkologie, LDN, psychiatrie či ORL. Uplatňujeme nejnovější technologie tam, kde jsou opravdu užitečné. Nechceme při rehabilitaci nahrazovat lidský kontakt, ale využít přidanou hodnotu – poskytnout vizuálně-prostorovou stimulaci v kvalitě a frekvenci, které bychom jinak nedosáhli. Tím pacienty k pohybu více motivujeme,“ přiblížil náměstek pro oblast zdravotnictví Plzeňského kraje Pavel Hais.

Domažlická nemocnice

Rehabilitace ve VR je vhodná pro širokou škálu pacientů. Jde o klasické ortopedické diagnózy, kde řeší pacienty po úrazech a operacích horních končetin. Dále pro neurologické pacienty po mozkové příhodě, s roztroušenou sklerózou, nebo s neurodegenerativními poruchami jako je např. Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Aktivizace a pain management ve virtuální realitě je vhodný zejména pro onkologické pacienty, kteří potřebují ulevit od bolesti a zvýšit fyzickou sílu. Také pro pacienty na LDN, oddělení geriatrie a následné péče, kteří potřebují nové stimuly a trénink kognitivních funkcí. Rehabilitace ve virtuální realitě pomáhá obnovit motorické funkce s prvky motorického učení a umožňuje transfer získaných dovedností do běžného života.

Klatovská nemocnice

Aktuálně se po zdravotnických zařízeních v Plzeňském kraji bude do konce roku využívat kolem 30 licencí/sad. Pořízený hardware je majetkem nemocnice a je vybaven speciálním softwarem. Terapeuti mají k dispozici několik desítek aplikací, které se zaměřují na hrubou motoriku, jemnou motoriku, kondici, kognici, nácvik běžných denních činností či pain management.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …