Domů / Plzeňský rozhled / Tradiční oslavy na Špičáku – sjezd světlušek a horská služba s pochodněmi

Tradiční oslavy na Špičáku – sjezd světlušek a horská služba s pochodněmi

Na Silvestra i Nový rok nebudou na Špičáku žádná omezení provozní doby lanovky a vleků. Poslední dva dny nejen letošního kalendáře pravidelně na šumavském Špičáku patří akcím spojeným s oslavami konce roku. 

Světlušky s lampiony na lyžích. Den před Silvestrem v sobotu 30.12. 2023 sjíždí děti s lampiony (dostanou je od pořadatelů) pomalu v dlouhém hadu v doprovodu instruktora lyžování potmě modrou sjezdovku Spodní Šanci. Po sjezdu popřejí přítomným i sobě vše nejlepší do nového roku: „My světlušky sjely jsme k vám, štěstí zdraví přejeme vám,“ a pak si užívají volné večerní lyžování. Pro všechny děti je akce včetně lyžování zdarma a za odměnu dostanou sladkost. Pro rodiče a další doprovod je nachystáno občerstvení (to se platí). Sraz všech světlušek je v 17,15 hodin, sjezd s lampiony začíná zhruba okolo 17,30 hodin.

Silvestr na nejprudší české sjezdovce Šance. Akci každoročně pořádá zdejší horská služba ve spolupráci s areálem. Letos to bude už po 47. Zatím není rozhodnuto, jestli se pojede na lyžích nebo poběží. Nejprudší česká sjezdovka Šance je svahem, který se technicky nezasněžuje a přírodního sněhu je tu i letos kvůli oblevě méně. Účastníci jej tak v letech, kdy sníh chybí, sbíhají na botách s pochodněmi v rukou, jinak se taktéž s pochodněmi sjíždí na lyžích.

Ski&Bike Špičák zajistí vyvezení lyžařů/běžců lanovkou okolo 17 hodin na vrchol Špičáku. Sbíhat/sjíždět dolů budou okolo 17,30 hodin. Od 17 hodin je pak pro veřejnost připraven kulturní program s hudbou, občerstvením a rozdělaným ohněm. Lidé se schází na dojezdu sjezdovky. Večerem provází moderátor. Obě areálové restaurace (horská chata Blaženka i nová U Lanovky) jsou na Silvestra otevřeny i v pozdní večerní čas.

Naposledy se Silvestr na Špičáku s pochodněmi v rukou a s lyžemi na nohou na černé Šanci slavil v roce 2018. Dva nedávné ročníky – 2020, 2021, kdy bylo paradoxně sněhu dost, neumožnil covid. Bez lyží a na botách se „sjezd“ uskutečnil v minulosti i v letech 2006, 2015, 2016, 2019 a 2022.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …