Domů / Plzeňský rozhled / Tradiční Rybova mše vánoční zazní v podání Plzeňského smyčcového orchestru

Tradiční Rybova mše vánoční zazní v podání Plzeňského smyčcového orchestru

V kostele sv. Jiří v Semněvicích na Domažlicku se uskuteční další z řady adventních koncertů, a to v sobotu 16. 12. 2023   od 17 hodin. V podání  Plzeňského smyčcového orchestru se sborem a varhaníka Ivana Pirnera zazní tradiční Rybova mše vánoční.

Semněvice – Kostel sv. Jiří

Během ní dojde ke slavnostnímu a premiérovému rozsvícení raritního elektrifikovaného barokního oltáře Franze Stilpa. Původní barokní oltář byl elektrifikovaný v roce 1910 – 1911, dodnes je na něm zachováno několik unikátních žárovek T. A. Edisona. Oltář byl dlouhou dobu nevyužívaný, zprovoznění elektrifikace žádalo částečnou rekonstrukci, která sice není zcela dokončená, ale po mnoha desetiletích umožní návštěvníkům spatřit technické kouzlo žárovkami ozářeného barokního oltáře.

Slavnostní rozsvícení oltáře proběhne i v souvislosti s připomínkou svátku svaté Lucie (13. 12.), jejíž jméno je odvozeno z latinského lux – světlo a jejíž socha se nachází na jednom z bočních barokních oltářů kostela, jehož autorem je barokní řezbář Karel Legát. Karel Legát je také autorem  kamenné sochy sv. Jana Nepomuckého, která stojí před místním kostelem. V letošním roce byla tato socha péčí obce prohlášena za kulturní památku. Tato však vyžaduje urgentní restauraci. Veškerý výtěžek z tohoto adventního  koncertu proto poputuje na záchranu právě této kulturní památky. Případní donátoři mohou na záchranu sochy přispět i na veřejný transparentní účet: 123-9959000247/0100.

Během koncertů je připraveno pro návštěvníky drobné pohoštění. Kostel bude   temperován.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …