Domů / Plzeňský rozhled / Třemi kameny uctili v Rokycanech zmizelou rodinu Stadlerových

Třemi kameny uctili v Rokycanech zmizelou rodinu Stadlerových

Před dům na Masarykově náměstí 96 vložilo město Rokycany tři kameny zmizelých rodině Stadlerových, odkud členové této rodiny nastoupili 26. ledna 1942 do transportu. Betonové kostky s mosaznou cedulkou jsou věnovány Pavlu, Juliu a Bohumile Stadlerových. Jedná se o druhé vložení kamenů do dlažby v Rokycanech, poprvé se kameny zmizelých uložily 14. listopadu 2023 u příležitosti prvního výročí úmrtí Zdenky Fantlové, a to jejím členům rodiny před dům v Jiráskově ulici č. p. 1. Dnes, v sobotu 27. ledna, u příležitosti Mezinárodního dne obětí holocaustu  bude nasvícena také budova radnice v modré barvě.  

Rodina Stadlerova a starosta Rokycan

„Stojíme před domem č. p. 96 a 97 na východním okraji Masarykova náměstí, který koupil v roce 1880 obchodník Benedikt Stadler. Původně šlo o domy dva. Objekt je památkově chráněn, starší generace mu říká U Stádlerů. Oba původní měšťanské domy, které stály na místě současného, shořely při velkém požáru města v roce 1784 a znovu vyhořely v roce 1813. Poté navrhl Jan Korren, tehdejší majitel domu č. p. 97, spojení obou stavebních parcel. Majitel domu č. p. 96, ze kterého zbyly jen trosky, nic nenamítal. Dne 16. ledna 1814 schválil magistrát plán přestavby. Ulička Ve Spilce byla posunuta k západu a narovnána tak, že je prakticky kolmá na náměstí. Dnešní podoba domu vznikla nákladnou přestavbou někdy po roce 1814, nejpozději v roce 1824 již bylo scelení obou domů hotové. Rodina Stadlerových tento dům koupila roku 1880,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.

Jan Stadler

„Chtěl bych především poděkovat panu Janu Stadlerovi, který s myšlenkou kamenů zmizelých přišel, aby se nezapomnělo na rokycanské občany a jejich hrůzostrašný osud,“ poděkoval iniciátorovi kamenů zmizelých v Rokycanech starosta Tomáš Rada.

Jan Stadler při slavnostním vkládání kamenů zmizelých připomněl osudy svých předků, kteří nastoupili do transportu.  Z početné rodiny řada členů rodiny Stadlerových odešla do Plzně či Prahy, a tak do transportu v lednu 1942 nastoupili sourozenci. Do osudů sourozenců Stadlerových plně zasáhla válka. Jako jediný ze všech sourozenců holocaust přežil nejmladší Ing. JUDr. Karel Stadler. Ten se ještě před válkou v roce 1937 v Rokycanech oženil a o rok později se mu narodil syn Jan. Vzhledem k tomu, že manželka nebyla židovka, do transportu v lednu 1942 nemusela. Karel Stadler se v roce 1945 vrátil z koncentračního tábora a žil pak v Rokycanech, pracoval v advokátní poradně.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …