Domů / Plzeňský rozhled / Třetí díl žihelské komedie má premiéru – Včera, dnes a navždy

Třetí díl žihelské komedie má premiéru – Včera, dnes a navždy

V  žihelském Národním domě na severu Plzně se v pátek 21. dubna  uskuteční slavnostní premiéra třetího dílu tamní amatérské filmové komedie Včera, dnes a navždy. Autoři slibují uzavření celé trilogie další eskapádou zábavných pohledů do všedního života každého z nás s lehkou nadsázkou. Druhé, přidané promítání filmu, z důvodu zcela vyprodané páteční premiéry, proběhne ještě druhý den, tedy v sobotu 22. dubna.  

„Od natáčení prvního dílu Včera, dnes a zítra uběhlo šestnáct let. Ani ve snu by nás tenkrát nenapadlo, že s postavou Anny Komorousové budu žít takovou dobu,“ říká amatérská herečka, představitelka hlavní role a celoživotní občanka Žihle Milada Sandnerová. „Před těmi lety jsme si mysleli, že uděláme film pro sebe, pro naše známé a pro místní spoluobčany jen tak k pobavení, ale že to přeroste v tak oblíbenou trilogii, nad tím mi zůstává rozum stát,“ doplňuje Sandnerová. 

Všechny tři díly jsou inspirované divácky oblíbenými filmy Zdeňka Trošky Slunce, seno…, které jihočeský režisér také natáčel ve své rodné vesnici. „Vesnice i její obyvatelé nabízejí ty humorné situace sami, stačí jen dobře poslouchat, sem tam si něco zapsat a pak to dobře zasadit do filmu,“ vysvětluje režisér žihelských snímků Jiří Bláha. „To, že si naše amatérské filmy našly cestu k tak velkému počtu diváků na veřejných internetových platformách, mě vlastně nepřekvapuje, protože ty komedie si na nic nehrají a jen odráží realitu našich všedních dnů, jen s trochou nadsázky,“ upřesňuje Bláha, který je zároveň autorem scénářů k celé trilogii.

Děj třetího dílu se točí kolem jedné nepovedené maturitní zkoušky mladšího ze synů ústřední dvojice, kolem podivuhodného podnikání staršího z jejich synů a v neposlední řadě i kolem komunálních voleb, kterých se chce znovu účastnit obcí nenáviděný bývalý starosta. „Jediné, co mě mrzí, je, že oba předešlé díly jsou po technické stránce slabší, než ten poslední. Je to samozřejmě dáno dobou, ve které oba díly vznikaly. A ačkoliv za scénářem a humorným příběhem si stojím, pořád je potřeba k tomu přistupovat jako k amatérskému filmu. Zatímco normální film by točil štáb dvaceti třiceti lidí a stál by majlant, my jsme si to tady celé dělali na koleně sami,“ uzavírá Bláha a doplňuje, že na sobotní reprízu promítání filmu může přijet každý bez předchozí rezervace míst v sále. (autor fotografií: Jaroslav Spěváček)

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …