Domů / Plzeňský rozhled / Trpaslík, zlomyslný kocour, dobráčtí sloni, přemoudřelá velryba nebo zpívající psí smečka – to je Trnkova zahrada!

Trpaslík, zlomyslný kocour, dobráčtí sloni, přemoudřelá velryba nebo zpívající psí smečka – to je Trnkova zahrada!

Tuto novou zážitkovou výstavu, kterou najdete  v plzeňském DEPO2015,  je určena zejména pro rodiny s dětmi. Interaktivní expozice Trnkova zahrada 2 rozehrává a oživuje příběh nejúspěšnější dětské knihy Jiřího Trnky Zahrada, ve které pět malých kluků objeví cestou do školy starobylou zahradu a prožijí v ní řadu nečekaných setkání a veselých dobrodružství. 

Příběh původní předlohy je převeden do multimediální instalace s originální scénografií, která na 450 m2 rozehrává originální ilustrace Jiřího Trnky do podoby kouzelné zahrady. Malí i velcí návštěvníci se v ní vtělí do postav knižních hrdinů a na vlastní kůži prožijí jejich dobrodružství. Autory expozice jsou Jan a Matyáš Trnkovi, dědicové a pokračovatelé Jiřího Trnky.

„Expozice má podtitul Originální kybernetoskop. Jedná se o velkokapacitní audiovizuální stroj na zábavu, legraci a půvabné nesmysly. Byl zbudován na půdorysu knihy, výtvarného divadla, biografu, cirkusu a motokrosu,“ říká Jan Trnka, syn výtvarníka Jiřího Trnky a spoluautor výstavy.

Návštěvníci se v Zahradě stávají součástí příběhu a setkávají se se všemi hlavními postavami z knihy. Čekají tu na ně například kamenný trpaslík, který pomocí 3D stereoskopické projekce láká k běhu skutečnou zahradou, zlomyslný kocour, kterého se děti v interaktivní projekci snaží dohnat na tříkolkách, dobráčtí sloni, předvádějící různá cirkusová čísla, přemoudřelá velryba, čtoucí svojí velrybí mluvou humorné texty, nebo zpívající psí smečka.

„Velký důraz je kladen na interaktivitu.  Jde hlavně o audiovizuální zážitek. Návštěvníci  zde pracují s různými interaktivními projekcemi, animacemi i mechanickými exponáty. Vše je „zabaleno“ v bohaté, ucelené scénografií, postavené na dědečkově originální tvorbě,“ doplňuje Matyáš Trnka, vnuk Jiřího Trnky a spoluautor výstavy.

Trnkova Zahrada 2 vznikla za podpory Plzně 2015, Evropského hlavního města kultury a v Plzni byla také v únoru 2015 poprvé představena. Od té doby se rozšířila o mnoho dalších digitálních i fyzických atrakcí a scénických prvků. Dopracovala se tak v jedinečnou interaktivní expozici, která byla vždy s velkým návštěvnickým ohlasem vystavena v několika městech. V nové, rozšířené podobě se nyní vrací zpět do Plzně, kde její příběh před 8 lety začal.

Trnkova Zahrada 2 je určena rodičům a dětem od 3 let. Vhodná je ale i pro školní skupiny, zejména mateřské školy a žáky prvního stupně, pro které jsou připraveny lektorské programy. Výstavu můžete navštívit v plzeňském DEPO2015 až do konce roku 2023. Otevřena je denně, ve všední dny od 14 do 18 h, o víkendech, svátcích a prázdninách od 10 do 18 h. Vstup do výstavy je organizován po hodinových intervalech ve skupině 35 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu.

Více informací na www.depo2015.cz

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Na myslivecký večer v  Líšné dorazili vyznavači Hubertova cechu

Vše začalo úderem osmnácté hodiny, kdy do zrekonstruované a vkusně vyzdobené Hospůdky na návsi dorazili …