Domů / Plzeňský rozhled / Tržby v maloobchodě v únoru meziročně rostly

Tržby v maloobchodě v únoru meziročně rostly

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v únoru zvýšily reálně o 3,9 %, bez očištění o 7,4 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně stagnovaly.

„Meziroční růst maloobchodních tržeb byl ovlivněn také vyšším počtem kalendářních dní v letošním roce. Tržby za prodej potravin vzrostly meziročně o 5,3 %, prodej nepotravinářského zboží se zvýšil o 10,5 %. Nejvíce vzrostly tržby internetových obchodů, vyšší tržby však vykázaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Obava z koronavirové nákazy se v posledních únorových dnech projevila zvýšeným zájmem o některé druhy trvanlivých potravin a hygienického a drogistického zboží. Potvrzují to údaje z pokladních systémů nejvýznamnějších obchodních řetězců, které ČSÚ postupně získává, a v případě šesti z nich je i možné meziroční srovnání. „Z podrobných dat pokladních systémů obchodních řetězců můžeme vidět jasné rozdíly mezi letošním a loňským únorem. Nárůsty prodeje vyjádřené v kilogramech byly u mouky a luštěnin více než šedesátiprocentní, u rýže dokonce osmdesátiprocentní. Těstovin se prodalo zhruba o polovinu více než v předchozím roce. V oblasti drogistického zboží se v únoru prodalo meziročně téměř o 30 % více rolí toaletního papíru, o čtvrtinu více kusů mýdla a zhruba trojnásobné množství rukavic do domácnosti,“ uvádí Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …