Domů / Plzeňský rozhled / Tvořte s námi Plzeň – vybízejí Patrioti a Starostové s podporou Svobodných

Tvořte s námi Plzeň – vybízejí Patrioti a Starostové s podporou Svobodných

Kontaktní část kampaně zahájili v Plzni Občané Patrioti. V komunálních volbách kandidují v koalici se STAN a stranou Svobodných. Spolu se svými kolegy z těchto dvou uskupení představili nejen lídra, kterým je senátor a známý autor dětských večerníčků Václav Chaloupek, ale i volební program a “doprovodnou“ část kampaně. Je nazvaná “Bez pukavců” a jde o petici za odstranění vejce před budovou Nového divadla v Plzni.

Ludvík Rösch, předseda zastupitelského klubu OPAT, připomněl dobrou práci radních, kteří se za toto uskupení starali ve městě o sport: „Ukázalo se, že funkce radního pro sport byla přínosem. Jak Petr Chvojka, tak zejména Michal Dvořák dokázali naplnit novou koncepci sportu ve městě. Dokázali prosadit řadu investic, od nákupu Prokopávky až k akademiím pro talentované sportovce či novou tradici Olympijského parku za Plazou. Očekáváme, že nám voliči za naši práci vystaví účet.“

Ve volebním programu kladou zástupci uskupení důraz na bezpečnost, péči o městský majetek, nutnost rekonstruovat Peklo i další zanedbané významné městské budovy, např. bývalé Komorní divadlo či budovu Právnické fakulty. Prosazují výstavbu aquaparku za významné pomoci města, ale i důrazné jednání s majitelem Městských lázní o řešení neutěšeného stavu tohoto objektu. Zájem mají i o netradiční zklidňování náměstí Republiky a historického centra. Jednou z cest, jak vyplývá z volebního programu, je uzavření náměstí, případně části Americké třídy, alespoň o víkendech ke kulturním a společenským akcím.

Některé ze svých představ o obvodech pak krátce uvedli obvodní lídři. Jan Kaňák (ředitel arboreta Sofronka) poukázal na blízkost MO1 k přírodě a nutnost toto bohatství chránit a zároveň dbát na pořádek a bezpečnost. Lenka Brčková, která je lídrem na Doubravce hovořila o neutěšeném stavu dříve oblíbeného výletního místa na Chlumu a o své představě, jak ho opět vrátit mezi vyhledávaná výletní místa „doubraváků.

Lídr uskupení Václav Chaloupek objasnil, proč uskupení rozjíždí petiční akci za odstranění betonového vejce před novou budovou divadla v Plzni spolu s obří slepicí: „Ten problém příšerného vejce před divadlem se může zdát už zapomenutým. My tím ale chceme upozornit na končící reklamační lhůty divadla, které má příliš mnoho závad a nepovedené vejce je jen jakýmsi symbolem nekvalitní práce dodavatele a laxního přístupu radnice.“

O možných koalicích a spolupráci stran po volbách předseda OPAT Jan Michálek uvedl, že zejména jde o prosazení programu. Spolupráci vylučuje a SPD a komunisty.

Předseda krajského výboru STAN Pavel Čížek připomněl, že se hnutí snaží vždy spojovat menší subjekty, nerozdmýchávat spory a naopak hledat věci společné a být konstruktivní. Dva roky dobré spolupráce v krajském zastupitelstvu, kde všechny tři uskupení již kandidovali spolu, to jen dokazuje.

Lenka Brčková pak reagovala na řadu dotazů o rozdílných názorech zejména strany Svobodných a STAN na EU. Připustila, že v mnohém se názory liší, to co však z hlediska komunální politiky považuje za nejdůležitější je snaha o decentralizaci a rozhodovaní co nejblíže lidem.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …