Domů / Plzeňský rozhled / Týden mozku přiblíží nejnovější objevy a trendy ve výzkumu

Týden mozku přiblíží nejnovější objevy a trendy ve výzkumu

Jak mozek zpracovává informace, jak je ukládá v podobě paměťových stop a následně jako vzpomínky vybavuje? Jak souvisí pohyb s pamětí? Co se děje v mozku během snění? Na tato a další témata budou od 13. do 16. března v krátkých přednáškách hovořit vědci z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy.  Letošní 20. ročník festivalu Týden mozku se  odehraje  v Plzni  v prostorách Studijní a vědecké knihovny.  

„Znalosti o mozku, jeho anatomické architektuře či mechanizmech jeho funkcí studuje dnes již mnoho vědních disciplín, sdružujících se do skupiny tzv. neurověd. Jde spektrum oborů od matematických věd, přes morfologické disciplíny, fyziologii, obory klinické, až po zcela nové disciplíny jako neurofilozofie, neuroekonomie či neuroteologie. Pochopení fungování mozku, reprezentujícího složitost živé přírody je spolu se zkoumáním vesmíru snad největší vědeckou výzvou. Abychom ji naplnili, chceme k neurovědám přivést nové posily a pro širokou veřejnost zdůraznit její význam a sdílet naši fascinaci,“ říká neurofyziolog Karel Ježek z Lékařské fakulty v Plzni.

lidský mozek, foto epochaplus.cz

Tři bloky přednášek se uskuteční vždy od 15 hodin v prostorách Studijní a vědecké knihovny. Nejprve budou v úterý 13. 3. přednášet Štěpán Kápl, Michael Mareš, Karel Ježek a další o tom, jak mozek zpracovává informace, jak je ukládá v podobě paměťových stop a následně je vybavuje jako vzpomínky.

Ve čtvrtek 15. 3. budou Daniela Jelínková, Filip Tichánek a Jan Cendelín ve své přednášce objasňovat, jak souvisí pohyb s pamětí a proč si některé informace pamatujeme jen krátce, zatímco pohybové dovednosti takřka na celý život. Hovořit se bude i o tom, jak jsou v mozku vytvářeny biorytmy, které ovlivňují pak činnost celého těla.

Třetí závěrečný blok 16. 3. má název „Vzpomínky, mapy a sny: povídání o paměti a dialogu mezi neurony když bdíme nebo sníme“ a přednášejícím bude Karel Blahna.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Lyžovat se na šumavském Špičáku bude až do konce března

Na šumavském Špičáku připadlo v tomto týdnu několik centimetrů prašanu a i dnes trvale sněží v teplotách …