Domů / Plzeňský rozhled / Úsek cyklostezky z Plzně do Zruče je bezpečnější

Úsek cyklostezky z Plzně do Zruče je bezpečnější

Bezpečně na kole z Plzně do Zruče. To přináší dokončený úsek cyklostezky za Bílou Horou směrem právě na Zruč. Nový úsek v šíři tří metrů a dlouhý 248 metrů umožní objet pro cyklisty nebezpečnou část na ulici 28. října. Město má již cyklostezku zkolaudovanou. Celkové náklady na její stavbu činily čtyři miliony korun včetně DPH. 

 

„Cyklodoprava patří mezi naše priority. Chceme se zaměřit nejen na budování nových úseků a lepší propojení těch stávajících, ale i na celkové zvýšení bezpečnosti cyklistů ve městě a jeho bezprostředním okolí. Jedná se o jednu z oblastí, kterou chceme z pozice města rozvíjet společně s Plzeňským krajem,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Nový úsek je součástí jedné z cyklovýpadovek, tedy páteřních cyklistických komunikací využívaných nejen pro rekreační jízdu, ale také pro běžnou dojížďku do práce či do školy. I proto bylo při nové cyklostezce vybudováno veřejné osvětlení, které navazuje na to stávající podél Zručské cesty. Přibylo celkem devět ocelových stožárů vysokých šest metrů s úspornými LED svítidly svítícími jen do spodního poloprostoru.

stezka Bílá Hora, foto Stanislav Rauch

 „Nově vybudovaná část navazuje na cyklistickou stezku do obce Zruč–Senec, která kopíruje danou silnici II/231. Byť se jedná o poměrně krátký úsek za místní částí Bílá Hora, je stěžejní pro bezpečnost cyklistů a pěších, jelikož nemusí využít frekventované silnice. Opačný konec je navázán na účelovou komunikaci – lesní cestu, která vede v prodloužení ulice Zručská cesta,“ vysvětlil technický náměstek primátora Plzně Pavel Bosák, do jehož gesce patří odbor investic, který měl stavební akci na starost.

Stavba byla kromě vlastních zdrojů města Plzně financována z dotačního programu IROP z projektu Cyklostezky Plzeň, etapa 2022. Město na něj získalo dotaci ve výši devět milionů korun. Obsahoval dva úseky – cyklostezku Křimice-Malesice a Bílou Horu, na kterou putovalo z IROP 2,88 milionu korun.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …