Domů / Plzeňský rozhled / V den stých narozenin Miroslava Zikmunda vyvěsí na radnici prapor

V den stých narozenin Miroslava Zikmunda vyvěsí na radnici prapor

Město Plzeň připomene sté narozeniny plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, jež slavný cestovatel a spisovatel oslaví 14. února 2019. Na jeho počest bude tento den vlát na radnici prapor města.

Miroslav Zikmund

Významné cestovatelovo životní výročí si připomněla Plzeň letos již 18. ledna na městském plesu, který nesl název Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Na této akci zazněla i zdravice, kterou Miroslav Zikmund natočil a zaslal přímo Plzeňanům. Velmi si vážíme toho, že tento výjimečný člověk pochází z Plzně a jako rodák se k ní stále hlásí, přestože většinu života prožil na jiných místech. Od roku 1999 je i čestným občanem našeho města,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Miroslav Zikmund s primátorem Martinem Baxou

Plzeň je rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se právě u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali putování cestovatelů z let 1959–1964, kdy v Tatře 805 projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Zde se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se tato dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Již dlouhou dobu žije ve Zlíně, ale k Plzni má stále blízko. Expozici věnovanou oběma cestovatelům může veřejnost navštěvovat už od roku 2014 v rámci prohlídek plzeňské zoologické a botanické zahrady.

Miroslav Zikmund je od roku 1994 držitelem historické pečetě města Plzně a v roce 1999 se stal čestným občanem města. V roce 1993 byla Zikmundovi a Hanzelkovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. Miroslav Zikmund získal v roce 2014 čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Prezident Miloš Zeman mu 28. října 2014 udělil Řád Tomáše Garrigue Masaryka I. třídy.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …