Stovkami květin osázela Plzeň italské přímořské letovisko Cervia. Zapojila se tak i letos do 53. ročníku největší evropské výstavy květinového umění pod širým nebem Cervia – město zahrad (Cervia Citta Giardino 2025). Výstavy se účastní 60 městských týmů z Itálie i zahraničí včetně Francie, Německa, Švýcarska, Polska, Ukrajiny a dalších. Jejich zahradníci proměnili město pomocí svých květinových instalací v atraktivní cíl milovníků květin a zahradní architektury. Tématem letošní výstavy je „Zelená energie – semínko budoucnosti“.

„Každému z týmů je přidělena v městské zeleni plocha pro realizaci, kde vytváří s pomocí květin a dalších rekvizit obraz prezentující své město. Letošní téma má vyjádřit mimo jiné i sílu lidské energie, kterou městu dávají lidé pečující o městskou zeleň, a chrání tak zelené plíce měst pro budoucí generace. Do instalací se toto téma promítá různými formami zpracování dle charakteristiky města a regionů. Naše letošní instalace v Cervii nese název Plzeň – město osvícené a nachází se na parkově upraveném kruhovém objezdu Rotonda don Minzoni,“ vysvětlil náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
Jednotlivé instalace jsou spíše než pouhými záhony uměleckou instalací s použitím živých květin. Výstava je též příležitostí, kde se mohou setkat mistři zahradníci a vyměňovat si zkušenosti a vzájemně se inspirovat. V letních měsících lze v Cervii obdivovat přes 350 tisíc vysázených květin a rostlin, tisíce metrů čtverečních nově položeného kobercového trávníku, originální zákoutí a květinová aranžmá. Léto v Cervii nabízí bohatý doprovodný program.
Letošní instalace nese název Plzeň – město osvícené a nachází se na parkově upraveném kruhovém objezdu Rotonda don Minzoni, v části města, které se v letních měsících mění v turistické centrum. Rád bych poděkoval pracovníkům Správy veřejného statku města Plzni, kteří ji vytvořili,“ dodal Aleš Tolar.
Plzeň se v Cervii představuje ve fotografiích města ve večerním osvětlení. Kompozici dokresluje vlna zelené energie v podobě květinového záhonu osvětleného v noci malými solárními světélky. Součástí letošní expozice je připomínka Františka Křižíka, jehož obloukové lampy rozsvítily před 145 lety česká města.
Realizace expozice, včetně přípravy stanoviště, trvala týmu plzeňských zahradníků 5 dní. Plzeňský tým vysázel přes 500 kusů rostlin, položil 100 metrů čtverečních kobercového trávníku, a ručně přemístil téměř 8 tun zahradnického materiálu. V druhově bohatých záhonech jsou vysázeny bílé a fialové šalvěje, lobelky, slunečnice, svíčkovce, žluté a oranžové afrikány, stříbřitý starček, okrasné trávy a mnoho dalších. (Foto Jana PECHOVÁ)