Domů / Plzeňský rozhled / V plzeňské zoo už mají novou tygřici

V plzeňské zoo už mají novou tygřici

Po delším čekání se v Zoologické a botanické zahradě města Plzně  podařilo dopárovat samce tygra  ussurijského  (Panthera tigris altaica) Tibera (*9.7. 2012), který pochází z královédvorské zoo.

Foto: Kateřina Misíková

„Samici jménem Milashki jsme dovezli v prosinci 2020, pochází z anglické zoo ve Woburnu, je narozená v září 2015, takže věkem je ideální k našemu samci. Díky zavřené zoo kvůli koronakrizi a modernizaci výběhu ji představujeme až nyní v červnu,“ sdělil tiskový mluvčí plzeňské zoo Mgr. Martin Vobruba.

Modernizace po 18 letech provozu přinesla zpevnění svahu, nové odpočinkové terasy pro tygry, nové výsadby a výsevy i novou branku do výběhu. Realizátorem akce za 1,7 mil. Kč bylo Plzeňské stavitelství. Expozici otevřel a čestným kmotrem tygřice se stal 1. náměstek primátora města Plzně Mgr. Roman Zarzycký.

Slavnostní křtiny tygřího výběhu, foto Kateřina Misíková

Od otevření výběhu v roce 2003 zde postupně žila samice Tsamara (přiletěla z Calgary v roce 2004) a vystřídali se čtyři různí samci – Mauglis, Uchi, Bajkal a Tiber. Mláďata se narodila v letech 2005 (2 samice) a 2011 (3 samci).

Tygři se v zoo dožívají věku kolem 17-18 let, vzácně dosáhnou i přesáhnou hranici 20 let. Tygr ussurijský je známý i pod názvem tygr sibiřský – v mnoha jazycích hlavně amurský –  a je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoo na 1000. V Evropě je chová kolem 190 zoo (podle webu zootierliste.de)

Foto: Kateřina Misíková

Od roku 1971 chovala plzeňská zoo i tygry malajské a později indické. Zde nedošlo k odchovu. Počátek chovu tygrů ussurijských v Plzni se datuje na 30. června 1978, kdy ZOO získala tříletou samici Jenny z pražského chovu. První křtiny tygra ussurijského (čili sibiřského) zažila plzeňská zoo v roce 1982 se samcem Amurem, od rodičů Jenny-Mája a Caesar-Matěj. Ještě v pavilonu šelem. Žádné mládě tohoto páru však nebylo odchováno. Matěj uhynul 6.1.1994, potom zde byla 6 let tygřice indická Mája II. – v roce 2000 přestali být chováni tygři v pavilonu šelem; chov tygrů ussurijských byl obnoven v přírodním výběhu příchodem Mauglího (Mauglise)  dne 11.12. 2003.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Den železnice v Lužné připomene i 50 let od vzniku VUZ

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí o víkendu 18. – 19. září Dnem železnice, jehož dějištěm …