Domů / Plzeňský rozhled / V Plzni o nových trendech v artroskopii a sportovní medicíně

V Plzni o nových trendech v artroskopii a sportovní medicíně

Jubilejní X. Národní kongres Společnosti sportovní traumatologie a artroskopie České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně se po 10 letech konal v Plzni. Rekordní účast, 380 přihlášených lékařů, fyzioterapeutů a sester přijelo nejen z Česka, ale  i ze zahraničí. Nechyběli účastníci ze Slovenska, Německa či Izraele.

Na kongresu nechyběli ani brankář FC Viktoria Plzeň Matúš Kozáčik, sportovní lékař FC Viktoria Plzeň Petr Zeman a ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Odborníci na kongresu diskutovali zejména nové techniky záchovných a rekonstrukčních operací zkřížených a postranních vazů i menisků kolena, záchovné artroskopické zákroky a složité rekonstrukční artroskopické operace kyčelního kloubu, ramena či hlezna nejen u vrcholových sportovců. Fyzioterapeuti si vyměňovali názory na nejnovější postupy a trendy ve fyzioterapii pooperačních a poúrazových stavů velkých kloubů, svalových zranění či v prevenci úrazů jak u dětských, tak i dospělých sportovců.

Foto – FN Plzeň

V současnosti artroskopické operace tvoří téměř 50% všech ortopedických operací. Odborníci takto léčí jak děti, tak i biologicky mladší pacienty v produktivním věku a díky těmto vysoce specializovaným výkonům výrazně urychlují pacientům návrat ke sportu  i do běžné denní činnosti. Medicína se obecně   stále posouvá kupředu, invazivních výkonů ubývá a jsou preferovány operační metody, které jsou ke tkáním šetrnější.

Nové postupy popisuje doc. MUDr. Petr Zeman, Ph.D., MBA, lékař Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí: „V dnešní době máme dokonalejší diagnostiku, vybavení a operační techniky, které  umožnují zachovávat struktury vlastních kloubů. Nové trendy dané intenzivním výzkumem, lepší diagnostikou, dokonalejšími a šetrnějšími nástroji a v neposlední řadě i dlouholeté zkušenosti operatérů, to vše FN Plzeň nabízí svým pacientům.“

Lékaři Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí FN Plzeň ročně provedou více než 1200 artroskopických zákroků, díky kterým pacientům poskytují nejmodernější léčebné metody, zvýšený komfort nejen při rekonvalescenci, ale i při následné zátěži operovaných kloubů. Od listopadu zahájí svoji činnost také nové artroskopické centrum.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …