Domů / Plzeňský rozhled / V Plzni vypukne Kozí válka – na prknech plzeňského divadla!

V Plzni vypukne Kozí válka – na prknech plzeňského divadla!

Světová premiéra rodinného muzikálu nabídne zábavný klukovský příběh na pozadí velkých dějin. Kozí válka je původní český muzikál napsaný přímo pro Divadlo J. K. Tyla skladatelem Daliborem Bártou a textařem Václavem Bártou starším, mj. autorem písňových textů z pohádky Princezna ze mlejna, a vypráví o klukovských lotrovinách, válce, lásce, nespravedlnosti, naději, osvobození i věčně zavřeném konzumu.

Jedinečnost nového titulu tkví v samotném námětu, který vychází z osobních chlapeckých zážitků Václava Bárty staršího, jehož rodnou vesnici rozdělila po druhé světové válce demarkační linie. Světová premiéra se odehrála v sobotu 26. listopadu 2022 na Nové scéně DJKT.

Muzikál diváky zavede do jedné malé vesnice kdesi na Plzeňsku, kde mezi sebou bojují klukovské party z horní a dolní části. Zatímco druhá světová válka končí, klukovské bitvy stále pokračují – a protože část obce je osvobozena sovětskou a část americkou armádou, rozdělí vesnici demarkační čára přesně uprostřed. Všechny události sleduje a vypráví vůdce jedné z chlapeckých part Vašek.

Foto Martina Root

Jsem rád, že jsme vytvořili příběh z českých dějin o českých lidech, ale zároveň vnímám, jak moc může být nadčasový a srozumitelný nejen pro české publikum. Samozřejmě jsem si vědom, že cesta k divákovi bude složitější, než kdybychom adaptovali nějakou známou předlohu. Ale věřím, že právě tahle odlišnost bude diváky zajímat,“ komentuje dílo jeden z autorů Dalibor Bárta.

Na jevišti se objeví vedle oblíbených stálic plzeňské muzikálové scény, například Kateřiny Chrenkové, Jozefa Hruškociho, Romana Krebse, Pavla Klimendy nebo Dušana Krause, také několik speciálních hostů v čele s Václavem Koptou nebo Pavlem Novotným. V roli vnadné Nadi se alternují divadelní a televizní herečka Kristýna Leichtová a Gabriela Stejskalová. Partu kluků z dolní Fidlačky vede v roli Vaška Matyáš Holman nebo Matěj Vejvoda, proti němu stojí Tonda Kůžák v podání Ondřeje Kapusty či Ondřeje Tolara známých z titulní role muzikálu Billy Elliot.

Příběh ožívá na jevišti Nové scény v režii Lumíra Olšovského, v hudebním nastudování Dalibora Bárty a choreografii Davida Mikuly a Evy Rezové, která v loňském roce vytvořila choreografii k vítězné inscenaci soutěže Intro ’21 – Kouzelné hodinky doktora Kronera. Malebnou scénu plzeňské vesničky navrhl televizní výtvarník Matěj Holý, dlouhodobě spolupracující například na pořadu Studio Kamarád; dobové kostýmy jsou z dílny pravidelné spolupracovnice souboru muzikálu Andrey Pavlovičové.

V dubnu tohoto roku vydal Václav Bárta st. stejnojmennou knihu ilustrovanou jeho synem Václavem Noidem Bártou. Základní osa příběhu a hlavní postavy jsou shodné, děj byl ale pro muzikálové libreto upraven.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Držitelé vstupenek na muzikál Kozí válka mohou navštívit i Muzeum Patton Memorial Pilsen, a to do konce srpna 2023.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …